Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Remont Domu Wspólnotowego

Stowarzyszenie SPES rok temu rozpoczęło remont i przebudowę Domu dla Wspólnoty Św. Józefa. Adaptacja budynku, w którym znajdą schronienie osoby niepełnosprawne intelektualnie jest na ukończeniu. Mieszkańcy  wprowadzą się do nowego miejsca pod koniec roku. 

Wspólnota życia powstała z myślą o podopiecznych, którzy zostali sami po śmierci rodziców. Każdego dnia, przez całą dobę towarzyszą im socjusze (wolontariusze), którzy dbają o budowanie przyjacielskich relacji, o zachowanie rodzinnego i wspólnotowego charakteru domu. Mieszkańcy - Ela, Jacek i Alek - wraz z socjuszami, mieszkają obecnie w wynajętym lokalu, co nie daje stabilizacji, ani możliwości przyjęcia kolejnych potrzebujących. 

SPES kupiło budynek - w zabudowie szeregowej - w południowej dzielnicy Katowic. Wymagał on jednak przeprowadzenia remontu i przebudowy, aby zwiększyć metraż oraz zlikwidować bariery architektoniczne. Zakończone zostały najtrudniejsze prace m. in. rozbiórkowe i instalacyjne. Pozostały do wykonania roboty wykończeniowe, montaż windy dla osób niepełnosprawnych, prace aranżacji wnętrza oraz zagospodarowanie terenu wokół domu.

Zadbaliśmy o pozyskanie dofinansowania z różnych źródeł. Dotacje przekażą: fundacja niemieckiego Episkopatu Renovabis, Bank Gospodarstwa Krajowego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Dziękujemy za wsparcie finansowe wszystkim Darczyńcom. To dzięki Wam realizacja marzenia o domu dla naszych niepełnosprawnych przyjaciół urzeczywistnia się. 

budynek z zewnątrz remontinstalacja ogrzewaniainstalacjeinstalacja pompa ciepła