Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Kasjan Lis

Pan Sławomir przeszedł niezwykle trudną lekcję życia. Gdy ukochana żona zginęła w wypadku samochodowym z dnia na dzień nie tylko został sam, ale przede wszystkim musiał nauczyć się opieki nad ciężko chorym synem, który od urodzenia cierpi na zespół dziecka wiotkiego. 

Kasjan i jego tata mieszkają w kaszubskiej wsi.  Poznaliśmy rodzinę w 2016 roku. Pan Sławomir przywitał nas bardzo serdecznie. Usiedliśmy obok Kasjana w niewielkim pokoju. Jedynym pokoju jaki mają na ten moment. Chłopczyk leżał spokojnie podłączony do respiratora, ale co jakiś czas wstrząsały nim napady padaczkowe. Wówczas aparatura monitorująca czynności życiowe zaczynała wydawać różne dźwięki. Pan Sławomir ma już jednak wszystko pod kontrolą. Jego obecność, kochający dotyk uspokajają syna, przynoszą ukojenie. 

Kasjana nie można nawet na chwilę zostawić samego. Pan Sławomir przeszedł niezwykle trudną lekcję życia. Gdy ukochana żona zginęła w wypadku samochodowym z dnia na dzień nie tylko został sam, ale przede wszystkim musiał nauczyć się opieki nad tak ciężko chorym dzieckiem. Przed śmiercią żony pracował, a mama pielęgnowała syna. 

Tata wraz z synem mieszkają w niewielkim domku. Był to budynek gospodarczy, który od paru lat pan Sławomir adaptuje dla potrzeb rodziny. Jest złotą rączką i niemal wszystkie prace wykonuje sam. Ma głowę pełną pomysłów. Planuje przygotować pokój dla Kasjana, wyremontować łazienkę i przystosować samochód do przewozu dziecka. Część prac już rozpoczął. Wspiera go babcia, która gdy jest potrzeba czuwa przy dziecku.  Pomagamy rodzinie przyznając stypendium. To co zrobiło na nas szczególne wrażenie to pogoda ducha pana Sławomira. Nie narzekał, ani przez chwilę. 

Prosimy, przekaż darowiznę lub 1% podatku

Wpłacam DAR

 

Kasjan LisKasjan Lis w swoim pokoju

dom w trakcie remontu

Co już zrobiliśmy

w latach
2016/2017
  • 800 zł comiesięczne stypendium