Aktualności 2022

21.09.2022

(Nie)zwykła paczka przyjaciół

W sierpniu młodzi ludzie wraz z uczestnikami, osobami z niepełnosprawnością intelektualną, spędzili 8 radosnych dni w Piechowicach koło Szklarskiej Poręby. Wypełniali codzienność szczelnie różnymi zajęciami. Wspólnie przygotowywali posiłki, zmywali naczynia, ale też grali w piłkę i wędrowali po okolicy. Jeden z asystentów podzielił się swoim doświadczeniem.

14.09.2022

Marek dostanie rentę dzięki SPES

To, że Marek pracował, mimo niepełnosprawności intelektualnej i psychicznych schorzeń było w naszej ocenie bohaterstwem. Dla ZUS-u było argumentem za tym, aby odmówić renty. Marek pozostał bez świadczeń. Zespół Poradnictwa SPES zaskarżył opinie biegłych i doprowadził do szczęśliwego finału. Sąd zgodził się z naszymi argumentami. Marek otrzymał prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. 

02.09.2022

Komfort siedzenia

Paweł korzysta już z nowego wózka z systemem rehabilitacyjnym. Jest szczęśliwy, że może nadal siedzieć, co nie było możliwe w innych wózkach. Poduszki siedziska ściśle otulają głowę, tułów, ramiona, stabilizują ciało. Zanik mięśni zabiera Pawłowi siły, ale nie determinację do życia. Gdy siedzi, ma szansę na większą samodzielność i aktywność. Dziękujemy Darczyńcom za pomoc stypendystom Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES. 

20.07.2022

Dotacja NOWEFIO na rzecznictwo praw

Stowarzyszenie SPES otrzymało dotację z środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację zadania zleconego w ramach Rządowego Programu Fundusz inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030. W ramach zadania Organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego prowadzimy  działania rzecznicze. Są to: bezpłatne porady obywatelskie i socjalne, publikacja Poradnika „Twoje Prawa" oraz powiązane z nimi programy rzecznictwa praw.  

04.07.2022

Mieszkanie coraz bliżej

Kaja marzy o mieszkaniu bez barier. I to marzenie pomagamy spełnić. Stypendystka SPES, jest w ciężkim stanie klinicznym. Mieszkanie, w którym żyje razem z mamą i siostrą, zagraża jej zdrowiu i życiu. Nie ma ciepłej wody. Sufit może się zawalić. Wspieramy rodzinę poprzez stypendium. Zgłaszaliśmy problem mieszkaniowy Gminie Lubawka. Prosiliśmy, aby przydzielili bezpieczne mieszkanie. Gmina wytypowała lokal do remontu, zabezpieczyła pieniądze w budżecie, złożyła wniosek o dofinansowanie.

15.06.2022

Svieta i Albina

Sveta jest odważną mamą, a Albina dzielną córką, która walczy od urodzenia z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA. Nie sądziły, że przyjdzie im mierzyć się z kolejną wojną. Uciekły z Mikołajewa, które dziś leży w gruzach. Dostały się do nas – zamieszkały w hostelu interwencyjnym Stowarzyszenia SPES. To trzecia rodzina, której towarzyszymy w drodze do wolności i niezależności. 

30.05.2022

Rusza kampania Zapisz Dobro

30 maja rusza dwutygodniowa kampania społeczna Zapisz Dobro. Każdy, kto chce pogłębić swoją wiedzę testamentową, będzie mógł wziąć udział w webinarach oraz zadzwonić na infolinię testamentową. Stowarzyszenie SPES włącza się w akcję edukacyjną wspólnie z innymi organizacjami pozarządowymi z koalicji „Napisz Testament".

20.04.2022

Trzeci raz odmówili świadczenia

Złożyliśmy skargę do sądu administracyjnego. Tym razem pracownicy kolegium odwoławczego wymyślili nowy powód odmowy świadczenia pielęgnacyjnego dla Anny, która zrezygnowała z pracy, by zaopiekować się tatą. Zdaniem urzędników to mama Anny powinna sprawować opiekę. Nie sprawdzili, czy to możliwe.

28.03.2022

Dajemy ciepło Emilkowi

Emilek ma 7 lat i 5 kg. Choruje na ostrą postać niedożywienia białkowego. Wygrał z wieloma sepsami. W ostatnich tygodniach poradził sobie także z Covid-19. Ma ogromną wolę życia. Oprócz sterylnych warunków jedną z głównych jego potrzeb jest ciepło. Dofinansowaliśmy zakup nowego pieca do ogrzewania mieszkania i wody. 

26.03.2022

Ptaszkowe Love 2022

Ptaszkowe Love to jeden z najważniejszych dni w roku dla niepełnosprawnych stolarzy z Ośrodka Terapii SPES. W sobotę 26 marca stolarze pomogli złożyć ponad 200 budek lęgowych dla ptaków w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach.

22.03.2022

Zapraszamy na Ptaszkowe

Na ten dzień długo czekali. Ptaszkowe Love po raz piąty! Dla stolarzy z Ośrodka Terapii SPES — osób z niepełnosprawnością intelektualną — to jeden z najważniejszych dni w roku. Pomogą Wam złożyć budkę lęgową dla ptaków w najbliższą sobotę 26 marca w Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Akcja ma na celu ochronę ptaków miejskich.

18.03.2022

Bomby zniszczyły ich dom

Znosili go na wózku z 6 piętra. Tego bloku już nie ma. Także wózek elektryczny został pod gruzami. Był nogami dla Bakira, który choruje na zanik mięśni. Do szybkiej ewakuacji zabrali lżejszy, zwykły. Po 5 dniach ucieczki z Charkowa, Bakir wraz z mamą i siostrą są już bezpieczni w mieszkaniu SPES.

14.03.2022

WieszaMY budki dla dziuplaków

To już druga edycja akcji „WieszaMY budki dla dziuplaków” organizowanej przez katowicki samorząd. Miasto Katowice kupiło 100 budek lęgowych, które przygotowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach terapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej SPES. Mieszkańcy mogą zgłosić się po budkę, odebrać bezpłatnie i powiesić ją np. w ogrodzie. 

08.03.2022

Pomogliśmy rodzinie z Charkowa

To była dramatyczna ucieczka z bombardowanego Charkowa. Fiona, Nina i Irina, osoby z poważną niepełnosprawnością, są już bezpieczne. W biurze Stowarzyszenia SPES przygotowaliśmy dla nich mieszkanie. Dbamy o to, aby niczego im nie brakowało. Jesteśmy wzruszeni i szczęśliwi, że udało się przyjąć pierwszą rodzinę. 

16.02.2022

Zanim zmontują budkę…

Niepełnosprawni stolarze układają deski w stosy, aby zabezpieczyć je przed wilgocią i pękaniem. Tak dbają o drewno, z którego następnie montują budki lęgowe dla ptaków. Zapraszamy na fotoreportaż. Zobaczcie jak niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES sztaplują deski w ogrodzie. 

12.02.2022

Zawieszamy Poradnictwo

Z przykrością informujemy, iż zawieszamy działalność Ośrodka Poradnictwa. Do odwołania nie będziemy udzielać porad obywatelskich i prawnych. Zawieszamy również wszelkie działania w zakresie rzecznictwa praw. Jest to związane z niezwykle trudną, złożoną sytuacją naszego Stowarzyszenia. Stoją przed nami ogromne wyzwania, którym próbujemy sprostać. 

09.02.2022

Czy rodzina zostanie razem?

SPES zaskarżyło decyzje MOPS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wygraliśmy, a Basia odzyskała nadzieję, że uzyska świadczenie pielęgnacyjne. Potrzebuje tych pieniędzy jak wody, bo zrezygnowała z pracy, by zaopiekować się ukochaną mamą - schorowaną i całkiem zdaną na bliskich. Czy Basię będzie stać na dalszą opiekę nad mamą w domu? Czekamy na kolejną decyzję urzędników. Oby była ludzka i zgodna z Konstytucją RP.  

 • renovabis
 • Do Rzeczy
 • seminarium
 • Google
 • adwokat ewa
 • IPS
 • zthiu
 • ralus
 • weglosmyk
 • Gość Niedzielny
 • prowincja
 • Non Profit
 • asystentpit
 • niw
 • pooooo
 • szip
 • fio
 • oblaci
 • izba lekarska
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC