Publikacje prasowe

Życie to pomaganie, Agnieszka Niewińska, Tygodnik Do Rzeczy, kwiecień 2021 r. 
Pan Andrii Levko podkreśla, że dzięki stypendium ze Stowarzyszenia SPES brak świadczenia pielęgnacyjnego dla żony nie był tak odczuwalny. – Bardzo cenimy sobie także doradztwo, pomoc prawną. Jesteśmy obcokrajowcami, nie zawsze orientujemy się w polskich przepisach. 

Jezus jest w najsłabszych, Renata Katarzyna Cogiel, Apostolstwo Chorych, marzec 2021 r.  

Osoby z niepełnosprawnością kochają w sposób prosty i szczery. Nie kalkulują w miłości. Ci, którzy nie mają kontaktu z osobami z niepełnosprawnością, często nie zdają sobie sprawy z tego, że one mogą nas - zdrowych - czegoś nauczyć.

Chory chłopiec uwięziony w czterech ścianach. Prezydent Krakowa zwlekał 8 lat z przyznaniem mieszkania na parterze, Agnieszka Niewińska, tygodnik Do Rzeczy, styczeń 2021 r. 

Eksperci Stowarzyszenia SPES zaskarżyli decyzję urzędników do WSA, który do ich skargi się przychylił. Dopiero wówczas miasto zaproponowało rodzinie większe mieszkanie na parterze nowowybudowanego budynku. 

Rodzina z niepełnosprawnym dzieckiem 8 lat czekała na większe mieszkanie. Prezydent Krakowa ustąpił dopiero po wyroku sądu, Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska, listopad 2020 r. 

Osiem lat trwało oczekiwanie na przyznanie rodzinie z niepełnosprawnym dzieckiem mieszkania z zasobu gminy. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski cały czas odmawiał, ale w końcu ustąpił po wyroku sądu, który przyznał rację rodzinie.

Jak pomóc rodzicom bohaterom, Agnieszka Niewińska, Tygodnik Do Rzeczy, maj 2020 r. 

Emilowi najlepiej jest u mamy na rekach albo w wózku, kiedy szczelnie otuli się go kocem. Potrzebuje czuć się bezpiecznie. Ma pięć lat, ale nie biega, nie mówi, nie cieszy się zabawkami. Odkąd skończył cztery miesiące, nie miał niczego w ustach. 

Katowice: Ptaszkowe Love. Niepełnosprawni nauczą nas, jak złożyć budkę dla ptaków. Akcja w CH 3 Stawy 15 lutego, Katarzyna Pachelska, Dziennik Zachodni, luty 2020 r. 

Osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia SPES już trzeci rok z rzędu wezmą udział w ekologicznej akcji Ptaszkowe Love, organizowanej przez CH 3 Stawy w sobotę 15 lutego 2020.

Ptaszkowe Love Story, Aleksandra Pietryga, Gość Niedzielny, luty 2020 r. 

Walentynki to dobra okazja, by zrobić coś dobrego dla innych... stworzeń. Osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia SPES od kilku lat uczą mieszkańców Śląska jak samodzielnie składać budki lęgowe, by chronić miejskie ptaki i nietoperze.

Dzięki niepełnosprawnym stolarzom katowickie ptaki mają gdzie mieszkać, Michalina Bednarek, Gazeta Wyborcza, luty 2020 r. 

Wyjątkowi stolarze pracują przy profesjonalnych stanowiskach, obsługują maszyny, konsultują się z ornitologami i w asyście terapeutów wycinają z drewna elementy, które są precyzyjnie do siebie dopasowane.

Dom z plastra miodu, Agata Puścikowska, Gość Niedzielny, marzec 2019 r. 

Do miodu wszystko się lepi. Wszystko oczekuje słodyczy. Bity psiak, bezpański kot. A Majka, królowa pszczółek, cały czas pracuje...

Każdy dzień jak cud, Tomasz Gołąb, Gość Warszawski, styczeń 2019 r. 

Rodzicom Zuzi stowarzyszenie, której program patronatem objął kard. Kazimierz Nycz pomogło zlikwidować bariery architektoniczne w łazience. 

Przepis na małe szczęścia, Monika Pinkowska, U Oblatów, październik-grudzień 2018 r.

Historia Kamila pokazuje istotę bycia razem na obozie i we wspólnocie. Obecność, towarzyszenie, dobre słowo. To podstawa. 

A nadzieja zawieść nie może, Arleta Wencwel, Opiekun, listopad 2018 r. 

Mała była w szpitalu w Poznaniu, do którego pani Ewa jeździła pociągiem co drugi dzień, by zobaczyć dziecko i konsultować się z lekarzami prowadzącymi córeczkę. 

Jest nadzieja, Aleksandra Pietryga, Gość Katowicki, listopad 2018 r.

Rodzinie z ciężko chorym dzieckiem z dnia na dzień wali się świat. Traci finansowy grunt pod nogami, wpada w pętlę długów i własnymi siłami nie potrafi już z tego wyjść. 

Nie mogliśmy inaczej, ks. Zbigniew Wielgosz, Gość Tarnowski, wrzesień 2018 r.

Młodsza od Gabrysi Roksana dodaje, że Jasiek uczy ich odpowiedzialności, pomagania, dobroci, miłości.  - Bawię się z bratem, czytam mu bajki, opowiadam różne historie [...] - mówi siostra. 

Niosąc pomoc, Agnieszka Niewińska, Tygodnik Do Rzeczy, kwiecień 2018 r. 

Jendernalikowie mimo niepełnosprawności starszej córki starają się żyć normalnie. Wiktoria jest częścią naszego życia i tak długo, jak długo z nami będzie, chcę żeby była szczęśliwa. 

Coś dla najmłodszych,  Joanna Juroszek, Gość Katowicki, styczeń 2018 r.

Wspólnota dla dzieci to miejsce modlitwy, zabawy, ale i radości, radości ze wspólnego obcowania.

Rodzice jak bohaterowie, Agnieszka Niewińska, Tygodnik Do Rzeczy, kwiecień 2017 r. 

Pomoc, której udzielamy naszym stypendystom, to nie zasiłek ani zapomoga, tylko stypendium, które umożliwia dążenie do trwałej poprawy sytuacji życiowej.

Nic ponad siły, Monika Łącka, Gość Krakowski, marzec 2017 r.

Wystarczy mieć trochę czasu i empatii. Wolontariusz może przecież pomóc w nauce, zagrać w piłkę, zrobić zakupy albo samemu wyczuć, czego danej rodzinie najbardziej potrzeba i jak dać odrobinę radości oraz nadziei.

Już się człowiek napłakał, Barbara Gruszka-Zych,  Gość Niedzielny, luty 2017 r. 

Po porodzie nie chcieli pokazać jej synka. Ktoś zaczął załatwiać dla niego dom opieki u sióstr zakonnych we Wrocławiu.  - Nawet nam do głowy nie przyszło, żeby go oddać. 

Mała gigantka, Tomasz Lis, Gość Sandomierski, październik 2016 r. 

Choć już dziś Daria świetnie sobie radzi ze swoją chorobą, to jednak wymaga nieustannej opieki. Trzy urządzenia są fundamentalne, aby Daria mogła normalnie żyć.

Dogadacie sięJoanna Juroszek, Gość Katowicki, czerwiec 2016 r. 

Wolontariusze podkreślają, że najważniejsze na obozie jest to, aby wejść w relację z osobą niepełnosprawną.

Gra w życieAgata Puścikowska, Gość Niedzielny, marzec 2016 r.

Damian jest cały czas na respiratorze, Dawid ma oddech wspomagany przez kilka godzin dziennie.

Wychowują szóstkę dzieci, w tym dwóch ciężko chorych synów. Fotograf pokazuje ich codzienną walkę, Gazeta.pl, styczeń 2016 r. Przedruk fotoreportażu Jakuba Szymczuka, opowiadającego o stypendystach SPES - rodzinie Majrowskich. 

Paweł z JezusemPiotr Sacha, Mały Gość Niedzielny, lipiec/sierpień 2014 r.

W mieszkaniu w Chorzowie stanął ołtarz. Paweł przyjmował Pana Jezusa w pięknej białej albie, a jego pokój ozdobiły pierwszokomunijne dekoracje...

Wybraliśmy 18Piotr Sacha, Mały Gość Niedzielny, lipiec/sierpień 2014 r.

Sami szukamy rodzin, które z różnych względów nie potrafią się przebić z prośbą o pomoc. Szukamy tych, którzy ze swym cierpieniem i ogromnymi problemami pozostają sami.

Bohaterowie na cały etatAgnieszka Niewińska, Tygodnik Do Rzeczy, kwiecień 2014 r.

Tak kochają swoje dzieci, że poświęcają się bez reszty. Oddają im całe swoje życie, często zapominając o swoich potrzebach...

Łagodne spojrzenie KubyPiotr Sacha, Mały Gość Niedzielny, marzec 2014 r.

Kuba nie potrafi samodzielnie oddychać. Nie potrafi sam jeść. Potrafi posłać najłagodniejsze na świecie spojrzenie...

Hanusia tatusiaGabriela Szulik, Mały Gość Niedzielny, styczeń 2014 r.

Lubi śpiew ptaków, muzykę i pekińczyka Parysa. – Jest przekochanym dzieckiem – mówi mama...

MatiBarbara Gruszka-Zych, Mały Gość Niedzielny, grudzień 2013 r.

To cud że przeżył. Serduszko znów zaczęło mu bić. Bóg wrócił mu życie. Nie da mu odejść...

uBoga droga, tyle masz, ile daszGabriela Szulik, Mały Gość Niedzielny, grudzień 2013 r.  

Dla kogo będą te grosze? Połowa albo tyle, ile zdecyduje ksiądz proboszcz, zostanie w Waszej parafii dla kogoś, kto tego najbardziej potrzebuje, a druga część będzie dla chorych dzieci. O jednym z nich możecie przeczytać w tym numerze „Małego Gościa”...

Pan Jezus miał takiego dzidziusiaBarbara Gruszka-Zych, Gość Niedzielny, październik 2013 r.

Kiedy Roksana ją pyta, dlaczego Jaś jest chory odpowiada: Pan Jezus miał takiego dzidziusia i nie miał co z nim zrobić dlatego dał go nam...

Sami w chorobieBarbara Gruszka-Zych, Gość Niedzielny, marzec 2013 r. 

Żeby godnie żyć, muszą same walczyć o każdy grosz. Czasem jedynym ratunkiem jest pomoc jakiejś fundacji...

Kiedy Pawełek wróciBarbara Gruszka-Zych, Gość Niedzielny, październik 2012 r.

Widać było, że do nas wraca – mówi ojciec. – Jeszcze było dwukrotne zatrzymanie akcji serca, woda w płucach, ale czuło się, że chce walczyć....

Wolontariat dla JezusaMonika Pinkowska, Głos Św. Ludwika, maj 2011 r. 

Wolontariat stanowi bowiem znak i wyraz ewangelicznej miłości, która jest bezinteresownym darem z siebie samego... 

Nadzieja na domPiotr Sacha, Gość Niedzielny, wrzesień 2010 r. 

W tym roku jedna z wolontariuszek SPES przejęła opiekę prawną nad niepełnosprawną znajomą. Od dwóch tygodni mieszkają razem w jednym z katowickich bloków...

Więcej niż muryPiotr Sacha, Gość Niedzielny, wrzesień 2008 r.

Pragniemy, aby osoby z upośledzeniem umysłowym po śmierci bliskich pozostały nadal wśród nas. Wiąże nas wspólny bagaż doświadczeń ...

Tata MuminkaŁukasz Dziura, Nasza myśl, lipiec - październik 2006 r. 

Osoby upośledzone charakteryzuje to, że pytają wprost: Czy kochasz mnie?, Czy chcesz być moim przyjacielem? - używają tego samego języka, co Jezus...

  • adwokat ewa
  • IPS
  • fio
  • Google
  • ralus
  • NIW
  • prowincja
  • Komitet do spraw pożytku publicznego
  • renovabis
  • izba lekarska
  • weglosmyk
  • Fundacja Nasza Szkoła
  • szip
  • seminarium
  • oblaci
  • zthiu
  • Non Profit
  • Do Rzeczy
  • Gość Niedzielny
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC