Aktualności

20.06.2024

Seweryn rozpoczął pierwszą praktykę zawodową

Seweryn od wielu lat jest uczestnikiem Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES jako osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki rehabilitacji rozwinął umiejętności zawodowe i społeczne. Produkuje budki lęgowe dla ptaków, podpałkę, asystuje stolarzowi przy cięciu desek, pełni rolę gońca. Od kilku tygodni jest też na swojej pierwszej praktyce zawodowej. Współpracuje z nowym zespołem w Twórczej Myjni. Lata terapii w Ośrodku SPES przynoszą owoce.

12.06.2024

Kolejny sukces w WSA w sprawie zwrotu świadczeń opiekuńczych

Dzięki działaniom zespołu Ośrodka Poradnictwa Stowarzyszenia SPES, wojewódzki sąd administracyjny uchylił decyzje organów obu instancji w sprawie o zwrot nienależnie pobranego świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie ponad 12 tys. zł. Mamy korzystny wyrok. Pobrane przez Annę świadczenie nie powinno być uznane za nienależnie pobrane - mieliśmy rację.  

22.05.2024

Ochrona macierzyństwa: korzystne wyroki WSA dzięki SPES

Julii odmówiono dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka jak i jednorazowej zapomogi z tego tytułu. Dlaczego? Zdaniem organów, Julia w związku z ciążą zbyt późno zgłosiła się do lekarza, by móc uzyskać te świadczenia. W skargach do wojewódzkiego sądu administracyjnego wykazaliśmy, że organy obu instancji się mylą – i  sąd zgodził się z naszą argumentacją.

24.04.2024

Sukces! WSA uchylił decyzje w sprawie zwrotu zasiłku

Dzięki działaniom zespołu Ośrodka Poradnictwa Stowarzyszenia SPES, wojewódzki sąd administracyjny uchylił decyzje organów obu instancji w sprawie o zwrot zasiłku pielęgnacyjnego.  Zasiłek pobierała Anna opiekująca się dzieckiem z niepełnosprawnością. Zdaniem ośrodka pomocy społecznej, Anna nienależnie pobierała zasiłek przez pół roku. Zakwestionowaliśmy to.  

04.04.2024

Wycieczka Klubu do Egzotarium

Klub Integracyjny Stowarzyszenia SPES wyruszył w sobotę na wyprawę do Egzotarium. Odkrywali piękno egzotycznej flory i fauny. Zdobywali wiedzę o dalekich ekosystemach. Przyrodnicze atrakcje były doskonałą okazją do spotkania asystentów oraz osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy asystentom za zaangażowanie. Dzięki Wam osoby z niepełnosprawnością stają się integralną częścią społeczeństwa.

02.04.2024

Stypendium SPES dla Wiktora

Wiktor urodził się z genetycznie uwarunkowaną chorobą - Zespołem Treachera Collinsa, która prowadzi do deformacji w obrębie twarzy i głowy. Choruje również na rozszczep podniebienia, zaburzenia oddychania, obustronny niedosłuch. Oddycha przez rurkę tracheostomijną. Z tą samą wadą zmagają się dwie siostry Mia i Amelia oraz mama Patrycja. Przyjęliśmy rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom oraz przyznaliśmy comiesięczne stypendium Stowarzyszenia SPES.

27.03.2024

Gry i palmy wielkanocne

W sobotę tuż przed Niedzielą Palmową zorganizowaliśmy wspólne tworzenie palm podczas Wspólnoty Spotkań Stowarzyszenia SPES. Ważnym punktem programu były także gry integracyjne, gdyż to właśnie one pozwalają nam bliżej się poznać i wyzwalają super emocje, uśmiech i radość. Tworzymy przyjazną przestrzeń dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziców oraz wolontariuszy.

26.03.2024

Dzięki SPES Maria nie musi zwracać świadczenia

Zespół Ośrodka Poradnictwa Stowarzyszenia SPES pomógł Marii, która przez wiele lat opiekowała się schorowaną mamą i z tego tytułu pobierała świadczenie pielęgnacyjne. Gdy mama zmarła, ośrodek pomocy społecznej nakazał zwrot świadczenia mimo, że zostało wypłacone przed śmiercią. Wykazaliśmy w odwołaniu, że świadczenie było jak najbardziej należne.

13.03.2024

Wspólnotowy nordic walking

Minione spotkanie Wspólnoty Spotkań Stowarzyszenia SPES było niezwykle aktywne i pełne radości! Rozpoczęliśmy od poczęstunku, który był doskonałą okazją do rozmów. Następnie udaliśmy się wspólnie do lasu przy stawie Starganiec, by cieszyć się piękną pogodą i spędzić czas na świeżym powietrzu. Słońce wyszło zza chmur jakby na nasze życzenie, a wcale się na to nie zapowiadało.

08.03.2024

Klub integracyjny w kinie

Klub Integracyjny Stowarzyszenia SPES gromadzi asystentów oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które prezentują wysoki stopień samodzielności. W pierwszej kolejności klubowicze udali się do uniwersyteckiej kawiarni. Rozmowom nie było końca. Następnie grupa poszła do kina Kosmos. Komedia romantyczna wprawiła nas w jeszcze lepszy nastrój. Jak dobrze było się znowu spotkać.

06.03.2024

Zagrali w soft petanque

Uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zagrali w II Katowickim Halowym Turnieju Soft Petanque, który stanowił podsumowanie Grand Prix województwa śląskiego w soft-petanque. Rywalizowali w gronie 26 dubletów. Uczyli się nowych technik rzucania miękką kulą. Grali jak równy z równym.

01.03.2024

Inwestujemy w rodzinę Blanki

Siedmioletnia Blanka oddycha przez respirator i jest karmiona dojelitowo. Ma pięcioro rodzeństwa. Stowarzyszenie SPES przyjęło rodzinę Blanki do Programu Pomocy Dzieciom i przyznało comiesięczne stypendium w 2023 roku. Rodzice planują podnosić kwalifikacje zawodowe i chcą zaadaptować poddasze na pokoje dla dzieci. Dzięki temu bezpośrednio poprawią warunki mieszkaniowe Blanki, która ze względu na ciężki stan kliniczny potrzebuje własnego pokoju.

26.02.2024

WSA: wstrzymać zwrot ponad 12 tys. zł

Zespół rzecznictwa praw Stowarzyszenia SPES pomógł w sądzie mamie opiekującej się dzieckiem z niepełnosprawnością. Wojewódzki sąd administracyjny wstrzymał wykonanie decyzji nakazującej Annie zwrot ponad 12 tys. zł. Zdaniem ośrodka pomocy społecznej, Anna nienależnie pobierała świadczenie pielęgnacyjne przez pół roku. Czekamy na wyrok. Liczymy, że sąd uchyli nakaz zwrotu.  

22.02.2024

Szymon uczył kochać

Przyjaźniliśmy się z Szymonem i jego rodziną od czterech lat, odkąd dołączyli do Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES. Stan Szymona był bardzo ciężki. W ostatnim czasie znacznie się pogorszył. – Wiedzieliśmy, że to się kiedyś stanie, ale tak trudno dziś to przyjąć – opowiada Aleksandra, mama Szymona. Chłopczyk zmarł 13 lutego.  

16.02.2024

Korzystny wyrok dla Katowiczan dzięki SPES

Jest wyrok w sprawie katowickiej uchwały mieszkaniowej. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że część jej przepisów narusza prawo. SPES zabiegało o ich zmianę od dziesięciu lat. Wskazywaliśmy, że przepisy uchwały wykluczają osoby w najtrudniejszym położeniu z możliwości starania się o lokal komunalny oraz zwiększają ryzyko bezdomności. Są sprzeczne z Konstytucją RP oraz współczesnym modelem wychodzenia z bezdomności „Najpierw mieszkanie”.

13.02.2024

Budki dla Zakładu Zieleni

Sprzedaliśmy kolejną partię budek lęgowych, wykonanych przez uczestników Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES, osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Budki nabył Zakład Zieleni z Chorzowa. Nasze budki lęgowe przyczyniają się do samorealizacji osób z niepełnosprawnością. Pomóż nam rozwijać Ośrodek. Przekaż 1,5% podatku – KRS 00000 14574.

29.01.2024

Dobrze, że jesteś!

Podczas Święta Wspólnoty SPES dziękowaliśmy darczyńcom, przyjaciołom, osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom, pracownikom i wolontariuszom. To Wy tworzycie tę wspólnotę. Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać osobiście. Zaśpiewaliśmy kolędy. Świętowaliśmy 50. urodziny Jacka. Ostatnim punktem święta były niekończące się rozmowy, które niezmiennie nas uskrzydlają.

08.01.2024

Świąteczne Wspólnoty Spotkań

To był dobry czas świętowania Narodzenia Bożej Dzieciny, a wcześniej adwentowego przygotowania. W Ośrodku Terapii Stowarzyszenia SPES stroiliśmy choinkę wspólnie z uczestnikami, osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Dołączyła do nas także część rodziców. W ramach Wspólnot Spotkań uczestniczyliśmy we Mszy Św., piekliśmy pierniki oraz wysłuchaliśmy koncertu „Kawa z aniołami”.  

05.01.2024

Kuba odzyskuje nadzieję

Kuba był pełnym energii nastolatkiem. Wypadek samochodowy odmienił wszystko. Znalazł się w ciężkim stanie klinicznym. Nie chodzi, nie siedzi. Mama karmi go przez gastrostomię. Cała rodzina walczy o życie chłopca i powrót do sprawności. To walka pełna miłości. Program Pomocy Dzieciom SPES wspiera rodzinę od 2023 r. Przyznajemy comiesięczne stypendium. Rodzice mają plan jak poprawić swoją sytuację. 

 • Google
 • fio
 • seminarium
 • renovabis
 • Non Profit
 • Do Rzeczy
 • Gość Niedzielny
 • zthiu
 • ralus
 • weglosmyk
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • IPS
 • oblaci
 • izba lekarska
 • NIW
 • prowincja
 • adwokat ewa
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • szip
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC