Aktualności 2023

05.06.2023

Baltycka.org

Wystawiliśmy na sprzedaż dwa domy mieszkalne przy ul. Bałtyckiej w Katowicach. Segmenty w szeregu położone blisko lasu, po generalnym remoncie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Możliwość także wynajmu nieruchomości. Nie korzystamy z pośrednika. Szczegóły znajdziecie na stronie baltycka.org

02.06.2023

Nasze budki dotarły do Wrocławia

Budki lęgowe do samodzielnego montażu, wykonane przez osoby z niepełnosprawnością, uczestników Ośrodka Terapii SPES, trafiły do wrocławskich szkół i przedszkoli. Budki zakupiła Fundacja Nam Zależy w ramach projektu "Razem dla natury".

29.05.2023

WSA zgadza się z argumentami SPES

Jadwiga jest na emeryturze i jednocześnie opiekuje się synem Michałem. Stwardnienie rozsiane doprowadziło go do poważnej niepełnosprawności. Ze względu na trudną sytuację finansową, Michał szukał odpowiedzi na pytanie czy mama jako emerytka ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Sąd zgodził się z argumentacją Ośrodka Poradnictwa SPES, że sam wiek emerytalny nie wyklucza otrzymania prawa do tego świadczenia.

15.05.2023

Sprzedaż biura SPES

Biuro SPES przy ul. Kościuszki w Katowicach wystawiliśmy na sprzedaż. Oferta opisana jest na stronie biura nieruchomości Bednarek Estate. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Lokal dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Możliwość dokupienia lokalu biurowego o pow. 92,45m2 bezpośrednio nad nieruchomością.

10.05.2023

Przedłużenie ważności orzeczeń ON

Od 6 sierpnia 2023 roku będą obowiązywały nowe zasady przedłużania ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz decyzji przyznających świadczenia uzależnione od niepełnosprawności.  Ma to związek ze zbliżającym się odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego wirusem SARS-CoV-2.

13.04.2023

Nabór wniosków o stypendia dla dzieci

Do 7 maja br. trwa nabór wniosków o stypendia dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym. O stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES mogą ubiegać się rodziny, które są w trudnej sytuacji materialnej, deklarujące gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności. Pomóż nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących. 

11.04.2023

Wygrana walka o świadczenie pielęgnacyjne

Ośrodek pomocy społecznej trzy razy odmówił Barbarze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem i trzy razy musiała się odwoływać. Za trzecim razem – nareszcie sukces, ale nikt nie wynagrodzi jej i mężowi przeżytego stresu i niepewności, z czego będą żyć po zawieszeniu emerytury Barbary, do czasu rozpatrzenia kolejnego odwołania.  

06.04.2023

Stypendium odmienia życie

Rodzina ciężko chorego Stepanka dołączyła do grona Stypendystów Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES w 2019 roku. Przyjechali z Ukrainy do Polski, bo tu znaleźli odpowiednią rehabilitację i przedszkole dla dziecka. Dzięki stypendium SPES, w trzy lata odmienili swoje życie i stanęli na własnych nogach. 

28.03.2023

Walne Zebranie

Informujemy, iż Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia SPES – wyborcze oraz celem dokonania zmian w statucie -  odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w  Katowicach przy ul. Panewnickiej 463 w dniu 12 kwietnia 2023 r. (środa) o godzinie 17.30

17.03.2023

WSA: interpretujcie przepisy po ludzku

Krzysztof zrezygnował z pracy, aby opiekować się rodzicami, choć do emerytury brakowało mu tylko 5 lat. Tata stał się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, mama – umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przeprowadził się do rodziców, do tej pory mieszkał 90 km od nich. Przez ponad rok walczyliśmy o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ojcem – z sukcesem.

14.03.2023

Wygrana sprawa o rentę w drodze wyjątku

Ciężko chory Andrzej miał szansę na rentę w drodze wyjątku. Wygraliśmy dla niego w sądzie. Wykazaliśmy, że były nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniały przyznanie renty. Niestety pomimo korzystnego wyroku sądu, Andrzej nie doczekał poprawy sytuacji życiowej. Andrzej zmarł, jednak owoce wspólnych starań o rentę pozostają. Wygranie tej sprawy korzystnie wpływa na orzecznictwo. Staramy się także o to, aby córka Andrzeja uzyskała prawo do renty po ojcu. 

24.02.2023

Ku samodzielności

W kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie daliśmy schronienie uchodźcom z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Biuro SPES, bez barier architektonicznych, z łazienką i kuchnią, zaadaptowaliśmy na czasowy hostel. Bakir z rodziną znaleźli tu bezpieczną przystań. Teraz rozpoczęli kolejny etap na drodze do samodzielności. Przeprowadzili się do mieszkania w akademiku, które dzięki staraniom SPES, przydzieliło Miasto Katowice.

15.02.2023

Czas dziękczynienia

Kolejne Święto Wspólnoty SPES za nami. Spotkaliśmy się w większym gronie po dwóch latach „przerwy” wymuszonej przez pandemię. Słowo ‘radość’ wystarczy. Najlepiej opisuje emocje, jakie nam towarzyszyły. Wspólna modlitwa, śpiew, poczucie wdzięczności, niekończące się rozmowy i wspomnienia – tak możemy podsumować ten czas. 

 • oblaci
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • izba lekarska
 • fio
 • IPS
 • weglosmyk
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • seminarium
 • szip
 • Non Profit
 • Google
 • Gość Niedzielny
 • prowincja
 • NIW
 • Do Rzeczy
 • adwokat ewa
 • renovabis
 • zthiu
 • ralus
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC