Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok na korzyść klientki Ośrodka Poradnictwa SPES. Sonia jest osobą z niepełnosprawnością. Ma rentę socjalną. Z tego powodu nie dostała świadczenia pielęgnacyjnego, o które wystąpiła jako mama opiekująca się dzieckiem w spektrum autyzmu. Bezskutecznie się odwoływała od decyzji. Odmówiła sama Minister Rodziny i Polityki Społecznej. SPES wykazało w sądzie I i II instancji, że minister się myli.
W Ośrodku Terapii Stowarzyszenia SPES ugościliśmy uczniów z dwóch mikołowskich szkół specjalnych. Przyjechali do nas na Dzień Otwartych Drzwi. Niektórzy z uczniów kończą szkołę i szukają nowej placówki, w której mogliby uczyć się zawodu, przygotować się do wyjścia na rynek pracy. Uczestnicy naszego Ośrodka pokazywali im tajniki swojego rzemiosła. Instruowali jak robić budki lęgowe i podpałkę.
Sześcioletni Dominik choruje na rdzeniowy zanik mięśni typu 1. Oddycha przez respirator. Ma w sobie niezwykłą pogodę ducha, która daje siłę całej rodzinie. W 2023 r. przyjęliśmy rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES. Otrzymują comiesięczne stypendium. Rodzice chcą podnosić kwalifikacje zawodowe, aby znaleźć lepiej płatną pracę. Mama rozpoczęła kurs księgowo-kadrowy, który sfinansowaliśmy.
Podczas Wspólnoty Spotkań Stowarzyszenia SPES graliśmy w kalambury. Ta gra nigdy nam się nie znudzi. Przede wszystkim jednak miło nam było się spotkać po dłuższej przerwie. Spędziliśmy czas w gronie przyjaciół. Wspólnota Spotkań działa nieprzerwanie od 1986 roku. W jednym miejscu spotkało się kilka pokoleń uczestników – osób z niepełnosprawnością intelektualną, członków ich rodzin oraz asystentów.
Jedenastoletni Mateusz jest w ciężkim stanie klinicznym. Oddycha przez respirator. Przyjęliśmy rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES w 2014 roku. Rodzice konsekwentnie dążyli do poprawy sytuacji mieszkaniowej. Dzięki stypendium SPES zlikwidowali bariery oraz zaadaptowali poddasze na pokoje dla dzieci.
Za nami pierwsze powakacyjne spotkanie Klubu Integracyjnego Stowarzyszenia SPES, który gromadzi osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz asystentów. Tym razem klubowicze spotkali się ze Skautami Europy. Zagrali razem w bule i składali budki lęgowe. Jak mówią skauci „Nie czuliśmy się na służbie. Po prostu spędziliśmy razem czas i świetnie się bawiliśmy”.
Nowiutkie okna wstawiliśmy w Ośrodku Terapii Stowarzyszenia SPES. Jest to pierwszy krok w stronę termomodernizacji obiektu. Wszystko po to, aby uczestnicy Ośrodka, osoby z niepełnosprawnością intelektualną miały odpowiedni komfort pracy. Dzięki trzyszybowym oknom oszczędzamy też na ogrzewaniu. Na remont pozyskaliśmy rządową dotację.
Jeżdżą na rowerach w ramach rehabilitacji. Piękna aura sprzyjała rowerowym eskapadom. Uczestnicy Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES, osoby z niepełnosprawnością intelektualną trenują pod okiem fizjoterapeuty Beaty Sikory. Ćwiczą mięśnie, równowagę, koordynację. Sportowa przerwa w pracy odpręża, poprawia humor, a niektórych inspiruje. Karolina planuje kupić sobie własny rower.
Informujemy, że przeszliśmy całkowicie na obsługę zdalną (mailową). Zrezygnowaliśmy z infolinii i z obsługi sekretariatu w siedzibie Stowarzyszenia SPES i w Ośrodku Poradnictwa. Ograniczyliśmy zakres naszej działalności, jednak jakość usług pozostaje tak samo wysoka jak wcześniej. Prowadzimy zdalnie dwa ogólnopolskie programy: rzecznictwa praw oraz stypendialny dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym.
Najbardziej pociągająca na obozach Stowarzyszenia SPES jest prostota życia, wzajemne zaufanie, słuchanie i przyjaźń między asystentami i uczestnikami, osobami z niepełnosprawnością intelektualną – tak opowiadali asystenci po tegorocznym obozie w Rycerce Górnej. Historia Pawła i Staszka w pełni to potwierdza.
Mocna reprezentacja z Ośrodka Terapii dla osób z niepełnosprawnością Stowarzyszenia SPES zagrała w XV Turnieju Petanque o Puchar Prezydenta Miasta Katowice w Parku Kościuszki. Stanęła w szranki w gronie 69 zawodników: od początkujących po weteranów Petanque. Jeden z naszych zawodników – Patryk, osoba z niepełnosprawnością, zajął 3 miejsce. Gratulujemy!
Majeczka lepiej chodzi, je więcej pokarmów doustnie i oddycha samodzielnie. Lekarze usunęli jej rurkę z tchawicy. To efekt pracy rodziców i specjalistów, którzy od początku podkreślali, że jest szansa na poprawę stanu zdrowia dziecka. Zapewniliśmy Majce comiesięczne stypendium w Programie Pomocy Dzieciom SPES, dzięki któremu miała regularną rehabilitację.
Chcemy, aby uściślić zapisy w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Chodzi o „datę wydania” orzeczenia o niepełnosprawności, które zostało uzyskane dopiero w wyniku odwołania do sądu. Stowarzyszenie SPES wystąpiło z inicjatywą zmian w przepisach do Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
W Ośrodku Terapii SPES osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą ekologiczną podpałkę K-Lumet. Proces produkcji okazał się strzałem w dziesiątkę, bo angażuje do pracy wszystkich uczestników ośrodka niezależnie od poziomu ich sprawności. Klienci doceniają. Płacą za coś, co jest potrzebne i dobrej jakości. I motywują uczestników do działania!
Dzielna mama uciekła z Charkowa zaraz po wybuchu wojny, z synem Bakirem, który choruje na zanik mięśni oraz córką Alisą. Rodzina znalazła bezpieczną przystań w biurze SPES, które zaadaptowaliśmy wówczas na czasowy hostel. Irada pozostawała bez środków do życia. Teraz, po interwencji SPES w sądzie, ma szansę na świadczenie pielęgnacyjne.
Na miejscu zbiórki zebrał się spory stos plecaków. Należały do asystentów, którzy zjechali się z różnych miast Polski, by poznać się bliżej i posłuchać o letnim obozie Stowarzyszenia SPES. Wyjazd integracyjno-szkoleniowy jest naszym stałym punktem podczas przygotowań do obozu, na który młodzież wyjeżdża wspólnie z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Do grona Ambasadorów Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES dołączył prof. Zdzisław Krasnodębski. Profesor Krasnodębski, identyfikując się z wartościami, które niesie ze sobą Program Pomocy Dzieciom, zachęca do wsparcia stypendystów, dzieci w ciężkim stanie klinicznym.
Kaja, stypendystka SPES, przeprowadziła się do nowego mieszkania. Większy metraż, parter, brak barier, ogrzewanie i ciepła woda w kranie są owocem współpracy Stowarzyszenia SPES i Gminy Lubawka. 31 maja odbyło się uroczyste przekazanie kluczy. Towarzyszyliśmy Kai w tym ważnym dniu.
Wystawiliśmy na sprzedaż dwa domy mieszkalne przy ul. Bałtyckiej w Katowicach. Segmenty w szeregu położone blisko lasu, po generalnym remoncie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą. Możliwość także wynajmu nieruchomości. Nie korzystamy z pośrednika. Szczegóły znajdziecie na stronie baltycka.org
Budki lęgowe do samodzielnego montażu, wykonane przez osoby z niepełnosprawnością, uczestników Ośrodka Terapii SPES, trafiły do wrocławskich szkół i przedszkoli. Budki zakupiła Fundacja Nam Zależy w ramach projektu "Razem dla natury".
Jadwiga jest na emeryturze i jednocześnie opiekuje się synem Michałem. Stwardnienie rozsiane doprowadziło go do poważnej niepełnosprawności. Ze względu na trudną sytuację finansową, Michał szukał odpowiedzi na pytanie czy mama jako emerytka ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Sąd zgodził się z argumentacją Ośrodka Poradnictwa SPES, że sam wiek emerytalny nie wyklucza otrzymania prawa do tego świadczenia.
Biuro SPES przy ul. Kościuszki w Katowicach wystawiliśmy na sprzedaż. Oferta opisana jest na stronie biura nieruchomości Bednarek Estate. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. Lokal dostosowany jest do osób z niepełnosprawnościami. Możliwość dokupienia lokalu biurowego o pow. 92,45m2 bezpośrednio nad nieruchomością.
Od 6 sierpnia 2023 roku będą obowiązywały nowe zasady przedłużania ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności oraz decyzji przyznających świadczenia uzależnione od niepełnosprawności. Ma to związek ze zbliżającym się odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego wirusem SARS-CoV-2.
Do 7 maja br. trwa nabór wniosków o stypendia dla rodzin, które opiekują się w domu dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym. O stypendium z Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES mogą ubiegać się rodziny, które są w trudnej sytuacji materialnej, deklarujące gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości do pokonania trudności. Pomóż nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących.
Ośrodek pomocy społecznej trzy razy odmówił Barbarze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad mężem i trzy razy musiała się odwoływać. Za trzecim razem – nareszcie sukces, ale nikt nie wynagrodzi jej i mężowi przeżytego stresu i niepewności, z czego będą żyć po zawieszeniu emerytury Barbary, do czasu rozpatrzenia kolejnego odwołania.
Rodzina ciężko chorego Stepanka dołączyła do grona Stypendystów Programu Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia SPES w 2019 roku. Przyjechali z Ukrainy do Polski, bo tu znaleźli odpowiednią rehabilitację i przedszkole dla dziecka. Dzięki stypendium SPES, w trzy lata odmienili swoje życie i stanęli na własnych nogach.
Informujemy, iż Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia SPES – wyborcze oraz celem dokonania zmian w statucie - odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463 w dniu 12 kwietnia 2023 r. (środa) o godzinie 17.30
Krzysztof zrezygnował z pracy, aby opiekować się rodzicami, choć do emerytury brakowało mu tylko 5 lat. Tata stał się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, mama – umiarkowany stopień niepełnosprawności. Przeprowadził się do rodziców, do tej pory mieszkał 90 km od nich. Przez ponad rok walczyliśmy o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad ojcem – z sukcesem.
Ciężko chory Andrzej miał szansę na rentę w drodze wyjątku. Wygraliśmy dla niego w sądzie. Wykazaliśmy, że były nadzwyczajne okoliczności, które uzasadniały przyznanie renty. Niestety pomimo korzystnego wyroku sądu, Andrzej nie doczekał poprawy sytuacji życiowej. Andrzej zmarł, jednak owoce wspólnych starań o rentę pozostają. Wygranie tej sprawy korzystnie wpływa na orzecznictwo. Staramy się także o to, aby córka Andrzeja uzyskała prawo do renty po ojcu.
W kilka dni po wybuchu wojny w Ukrainie daliśmy schronienie uchodźcom z SMA, czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. Biuro SPES, bez barier architektonicznych, z łazienką i kuchnią, zaadaptowaliśmy na czasowy hostel. Bakir z rodziną znaleźli tu bezpieczną przystań. Teraz rozpoczęli kolejny etap na drodze do samodzielności. Przeprowadzili się do mieszkania w akademiku, które dzięki staraniom SPES, przydzieliło Miasto Katowice.
Kolejne Święto Wspólnoty SPES za nami. Spotkaliśmy się w większym gronie po dwóch latach „przerwy” wymuszonej przez pandemię. Słowo ‘radość’ wystarczy. Najlepiej opisuje emocje, jakie nam towarzyszyły. Wspólna modlitwa, śpiew, poczucie wdzięczności, niekończące się rozmowy i wspomnienia – tak możemy podsumować ten czas.