Aktualności 2017

12.12.2017

Przyjazna łazienka dla Zuzi

W mieszkaniu Zuzi jest już gotowa łazienka, po likwidacji barier architektonicznych. Dofinansowaliśmy modernizację, dzięki której wnętrze stało się przestronne i ułatwiło rodzicom opiekę nad dzieckiem w ciężkim stanie klinicznym. Zuzia choruje na zespół Leigha, mama na raka, tata jest jedynym żywicielem rodziny. 

30.11.2017

Karta parkingowa dla niesłyszącego

Biegli sądowi stwierdzili, że mężczyzna nie ma znacznie ograniczonych możliwości samodzielnego poruszania się i w związku z tym nie należy mu się karta parkingowa. Jednak dzięki pomocy prawnej Ośrodka SPES Sąd wydał wyrok przyznający to uprawnienie. 

10.11.2017

Nagroda Prezydenta RP dla SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES zostało nagrodzone w II edycji Nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Dla Dobra Wspólnego". To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów. Dziękujemy!

18.10.2017

Wspólnota domem dla Alka

Cztery lata temu zmarł mu tata. Rok później mama. Zamieszkał z babcią, jednak podeszły wiek i słaby stan zdrowia sprawiły, że nie była ona już w stanie zająć się niepełnosprawnym intelektualnie wnukiem. Przyjęliśmy Alka do Wspólnoty Św. Józefa, by ratować go przed samotnością i utratą więzi. Zamieszkał z przyjaciółmi, a nie w instytucji. 

02.10.2017

Mieszkanie bez barier dla Pawła

Dla Pawła zamontowaliśmy windę zewnętrzną, by mógł bez przeszkód opuszczać mieszkanie. Niepełnosprawne dziecko w wózku wraz ze sprzętem niezbędnym do przeżycia waży około 50 kg. Wnoszenie dziecka po schodach ma dla rodzica poważne konsekwencje zdrowotne, a często jest też niewykonalne. 

18.09.2017

Należy się renta w drodze wyjątku

Ośrodek Poradnictwa SPES zapewnił pomoc prawną ciężko choremu mężczyźnie, pozbawionemu niezbędnych środków utrzymania, któremu ZUS odmówił prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. 

19.08.2017

Wakacje w Kuraszkowie

Wolontariusze Stowarzyszenia SPES spędzili wakacje z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Dwa tygodnie wspólnotowego życia kształtowały charakter, uczyły pokory oraz przyniosły wiele radości i satysfakcji. 

01.08.2017

Twoje Prawa: aktualizacja

Na stronach poradnika Twoje Prawa opublikowaliśmy informacje o przepisach wchodzących w życie od 1 sierpnia 2017 roku, które są istotne dla rodzin ubiegających się o różne formy wsparcia finansowego na potrzeby dzieci. 

06.06.2017

Tauron umarza dług

Niepełnosprawna kobieta miała do spłaty 20 tys. zł zadłużenia za prąd. Regularnie spłacała raty pomimo kłopotów zdrowotnych, samotnej opieki nad dziećmi, niskiego dochodu. Skierowaliśmy pismo do firmy Tauron prosząc o umorzenie należności. Dostawca energii anulował resztę długu w kwocie 8 tys. zł. 

08.05.2017

Większy metraż dla dużej rodziny

Barierą architektoniczną nie zawsze są progi czy schody. Zbyt mała powierzchnia mieszkalna także utrudnia życie. A jeśli w rodzinie jest dziewięcioro dzieci to większa przestrzeń jest niezbędna. Wspólnie z rodziną niepełnosprawnego Daniela wyremontowaliśmy poddasze domu, aby każde dziecko miało swój kąt.  

25.04.2017

13 dni radości

Organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

22.04.2017

Pielgrzymka do Gidel

Prawie 100 osób wzięło udział w tegorocznej wspólnotowej pielgrzymce, którą zorganizowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach - Uzdrowicielki chorych.  Po Mszy Świętej dominikanie opowiedzieli nam historię cudownej figurki Maryi. 

13.04.2017

Walne zebranie

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków, które odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463

28.03.2017

Ciepły dom dla Mateusza

Dla chłopca, który choruje na zanik mięśni, oddycha z pomocą respiratora i nie potrafi się poruszać odpowiednia temperatura otoczenia jest niezmiernie ważna. Dlatego pomogliśmy Mateuszowi i jego rodzinie sprawić, by w ich domu było jeszcze cieplej.

14.03.2017

Stypendystka Kasia nie żyje. Miała 20 lat.

Kasia zmarła 14 marca 2017 roku po długiej walce z mukowiscydozą. Życie z tą chorobą doprowadziło dwudziestojednoletni organizm Kasi na skraj przepaści. Pilnie potrzebowała  przeszczepu płuc i wątroby. 

13.03.2017

Stypendia dla dzieci

Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o stypendia  Stowarzyszenia SPES. Rozpoczynamy nabór wniosków, który potrwa do 9 kwietnia br.

20.02.2017

Wolontariat dla dzieci

Organizujemy spotkanie informacyjne na temat wolontariatu dla rodzin opiekujących się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym w terminie 18 marca 2017 roku. 

03.02.2017

Radosny tydzień

Zbliżając się do dworku w Kuraszkowie trzeba pokonać wzniesienie. Schronisko wyłania się stopniowo. Dach, mury, okalające drzewa, biel zamarzniętego śniegu. Wyjątkowo urokliwe miejsce. Gospodyni, pani Jadzia przywitała każdego z uśmiechem. Już czwarty raz przyjechaliśmy w Kocie Góry, więc zna nas po imieniu. 

14.01.2017

Święto w sercu Wspólnoty

Coroczne Święto Wspólnoty SPES zgromadziło bardzo dużo osób. To był przede wszystkim czas radości. Mszę Świętą celebrował ks. Bp Marek Szkudło, który przypomniał nam o roli nadziei w codziennym życiu, tych którzy ją utracili i tych, którzy starają się ją przywracać.  

03.01.2017

Twoje Prawa w Nowym Roku

Na stronach poradnika Twoje Prawa opublikowaliśmy informacje o przepisach wchodzących w życie z początkiem roku 2017, które są ważne dla osób niepełnosprawnych,  ich opiekunów oraz osób w trudnej sytuacji życiowej.

01.01.2017

Tydzień radości i modlitwy

Organizujemy zimowisko dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Osiem dni w ślicznym Kuraszkowie to dobry początek w Nowym Roku 2017.

 • renovabis
 • oblaci
 • fio
 • IPS
 • Do Rzeczy
 • izba lekarska
 • zthiu
 • szip
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • Gość Niedzielny
 • NIW
 • prowincja
 • weglosmyk
 • Google
 • adwokat ewa
 • Non Profit
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • ralus
 • seminarium
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC