Aktualności 2019

10.12.2019

Masz dar czynienia cudów

Dołącz do zbiórki i ufunduj stypendium przekazując drobny datek. Twój dar może odmienić życie wielu rodzin, w których stan dziecka wymaga podtrzymania funkcji życiowych, karmienia dojelitowego, leków i cewników. Ich rodzice podejmują heroiczną decyzję – samodzielną opiekę w domu. Wspieramy finansowo najbardziej potrzebujące rodziny oferując im stypendia. 

20.11.2019

Życie Emila zależy od prądu

Królestwo Emila gotowe. Zakończyliśmy remont pokoju dla stypendysty Programu Pomocy Dzieciom. W domu, w którym jest trójka niepełnosprawnych dzieci nie było to łatwe. Najważniejsze, że została wymieniona instalacja elektryczna, dzięki której działa sprzęt podtrzymujący czynności życiowe Emilka. To Darczyńcy sprawili, że mogliśmy wesprzeć rodzinę w remoncie kwotą ponad 10 tys. zł. Dziękujemy!

16.11.2019

Przedsiębiorcy o wielkim sercu

Wolontariusze Stowarzyszenia SPES wzięli udział w Nocy Wolności. To bal patriotyczny i dobroczynny organizowany przez Fundację Dobroczynnosc.com. Na rzecz stypendystów Programu Pomocy Dzieciom Maciej Gnyszka, prezes Towarzystw Biznesowych S.A. przeprowadził aukcję charytatywną. Dziękujemy!

24.10.2019

Jak pomogliśmy 17-letniej mamie?

Dzięki  pomocy SPES młoda mama otrzymała becikowe. Zaskarżyliśmy decyzje urzędników, którzy odmówili jej tej jednorazowej zapomogi, bo nie spełniła jednego z kryteriów – nie była pod opieką lekarza co najmniej od 10 tygodnia ciąży. Wykazaliśmy brak jej winy. Jest prawomocny wyrok. 

17.10.2019

Stepan z Ukrainy stypendystą SPES

Iryna i Andrii przyjechali do Polski po ratunek dla swojego dziecka, które jest w ciężkim stanie klinicznym. Znaleźli ośrodek rehabilitacyjny, w którym są odpowiedni specjaliści. Jednak w polskim prawie natrafili na lukę, która pozbawia ich środków do życia. Przyjęliśmy rodzinę z Ukrainy do Programu Pomocy Dzieciom SPES. 

16.10.2019

Zaskarżą uchwałę mieszkaniową

Będzie skarga na przepisy, dotyczące zasad wynajmowania lokali, będących w zasobie mieszkaniowym Miasta Katowice. Wojewoda Śląski, po zapoznaniu się z argumentami SPES, ocenił, że są przesłanki do zakwestionowania legalności uchwały i zaskarżenia jej w całości do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. 

26.09.2019

Nasz Aniołek Michelle

Smutne wieści z Pleszewa. Przyjaźniliśmy się z Michelle i jej mamą od sześciu lat, odkąd dołączyły do Programu Pomocy Dzieciom. Dziewczynka była w ciężkim stanie klinicznym. Nie potrafiła nic sama zrobić. A jednak była wojowniczką! Wspólnie wywalczyliśmy wiele dobra. Nasza stypendystka zmarła 15 sierpnia.

13.09.2019

Program Edukacji Obywatelskiej współfinansowany ze środków PFRON

Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały przyznane na wniosek złożony w konkursie o zlecenie realizacji zadań w formie wsparcia nr 1/2018  „Szansa-Rozwój- Niezależność” w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

06.09.2019

Kształci się dla synka

Michałek miał wypadek w wieku dwóch lat. Wpadł do oczka wodnego. Reanimacja się powiodła, ale chłopiec znalazł się w ciężkim stanie klinicznym. Rodzina rozpoczęła żmudną i kosztowną rehabilitację i niestety popadła w długi. Dzięki stypendium tata Michałka podnosi kwalifikacje zawodowe, by zwiększyć własny dochód.

29.08.2019

W zasięgu przyjaźni

Przez trzynaście dni Dworek w Kuraszkowie stanowił dom dla blisko sześćdziesięciu osób niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych asystentów. Wakacje Wspólnoty SPES były lekcją uwagi, którą należało skierować na innego człowieka. Uczyły, że lepiej być w zasięgu przyjaciół, niż mieć zasięg.

27.07.2019

Na rowerze pierwszy raz w życiu

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rozpoczęli treningi na trójkołowych rowerach. Większość jechała na rowerze pierwszy raz w życiu. Opcja klasycznego jednośladu nie była dla nich dostępna. Dzięki trzem kołom mogą intensywnie ćwiczyć w pięknych okolicznościach przyrody. 

02.07.2019

Dom Św. Józefa pięknieje

Wspólnota Św. Józefa przeprowadziła się do nowego domu w październiku zeszłego roku. Gdy już przygotowaliśmy wnętrze: pokoje, meble, uporządkowaliśmy rzeczy, urządziliśmy jadalnię i kuchnię, przyszedł czas na ogród. Z pomocą wolontariuszy skończyliśmy sadzenie pierwszych roślin. Nasz Dom pięknieje z dnia na dzień.

26.06.2019

Koniec z życiem pod zastaw

Joanna i jej syn Kamil przeprowadzili się z czwartego piętra na parter. Stało się tak dzięki wspólnym – rodziny i naszym – staraniom w urzędzie miasta o zamianę mieszkań. Dzięki temu Kamil, który jest w ciężkim stanie klinicznym, ma łatwiejszy dostęp do lekarza, apteki, spacerów, życia w ogóle. Wywalczyliśmy także dla mamy większy dochód. 

11.06.2019

13 radosnych dni

Organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

25.05.2019

Odzyskane pieniądze dał potrzebującym

Odzyskaliśmy dla niego pieniądze zajęte przez komornika, a On ofiarował je potrzebującym. Taki miły gest ze strony pana Henryka, który zgłosił się po pomoc do Ośrodka Poradnictwa. Tym większa była radość z wygranej. 

20.05.2019

Walne Zebranie Członków SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków. Zebranie odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463. W pierwszym terminie – dnia 4 czerwca  2019 r. (wtorek) o godzinie 17.00.

17.04.2019

Stypendium zmienia życie Mateuszka

Gdy urodził się Mateuszek musieli przeorganizować swoje życie. Tata rezygnuje z zatrudnienia, by opiekować się chorym dzieckiem w domu. Mama idzie do pracy. Dziadkowie dają schronienie. Przyjmujemy rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom. Dzięki stypendium SPES mogą żyć bez lęku o jutro i planować przyszłość. 

06.04.2019

Kartki zrobione z sercem

Wykonali kartki świąteczne w rekordowej ilości oraz osobiście dostarczyli do ministerstwa w Warszawie. Uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, osoby niepełnosprawne intelektualnie sprostali wyzwaniu i zrealizowali zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy dumni. 

29.03.2019

SPES ratuje przed eksmisją

Zapobiegliśmy temu, aby Anna z trójką małych dzieci trafiła na bruk. Sąd Rejonowy w Katowicach dzięki pomocy prawnej SPES oddalił powództwo Miasta Katowice o eksmisję z pomieszczenia tymczasowego oraz uznał, że jest ono sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

24.03.2019

Co jest rajem dla Kuby?

Wybudowaliśmy od podstaw łazienkę i pokój dla Kuby. Przestronna, z wanną i bezbrodzikowym prysznicem łazienka – to nie tylko spełnienie marzeń chorego Kubusia, ale także jego mamy, wycieńczonej wieloletnim dźwiganiem dziecka. Dofinansowaliśmy likwidację barier w domu kwotą ponad 60 tys. zł. 

21.03.2019

O hendmejdzie, ale inaczej

Na katowickim rynku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej uczyli mieszkańców jak poprawnie złożyć budkę dla ptaków. Powstała mini stolarnia. Mieszkańcy mogli zabrac budkę za darmo do domu pod warunkiem, że sami ją złożą. Akcja była inspirowana wydarzeniem "Ptaszkowe Love", organizowanego w CH 3 Stawy. 

16.03.2019

Kard. Nycz Ambasadorem Stypendystów

Do grona Ambasadorów Programu Pomocy Dzieciom w ciężkim stanie klinicznym dołączył kard. Kazimierz  Nycz. Metropolita warszawski zachęca, aby wspierać stypendystów, dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że Jego Eminencja doceniła metody naszej pracy. Zarówno dla Stypendystów jak i dla zespołu SPES wsparcie księdza kardynała ma wymiar świadectwa.  

06.03.2019

Kiedy masz prawo do tego świadczenia?

Joanna zrezygnowała z pracy, by zaopiekować się ciężko chorą mamą w domu. Z tego tytułu dostała tylko zasiłek dla opiekuna. Rozpaczliwie szukała pomocy i trafiła do nas. Dzięki pomocy Ośrodka Poradnictwa SPES Joanna odzyskała na stałe prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, obecnie w wysokości 1583 zł., co znacznie poprawiło jej sytuację finansową. 

01.03.2019

Nabór wniosków o stypendia dla dzieci

Rozpoczynamy nabór wniosków o stypendia Programu Pomocy Dzieciom. Mogą się o nie ubiegać rodziny w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się w domach dziećmi w ciężkim stanie klinicznym. Wnioski przyjmujemy do 30 marca br. Pomóż nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących. 

27.02.2019

Majce nie straszny chłód

Maja wraz z rodziną są spokojne o przyszłość, bo dom, w którym mieszkają stał się ich własnością i mogą go wyremontować oraz zlikwidować bariery architektoniczne. Dofinansowaliśmy pierwszy etap prac czyli termomodernizację. Dla Majki, która nie potrafi chodzić, biegać jak inne dzieci,  ciepło w domu jest niezbędne.  

23.02.2019

Jak budowali pewność siebie?

Tegoroczne „Ptaszkowe Love” zakończyło się sukcesem, a uczestnicy Ośrodka Terapii SPES - osoby niepełnosprawne intelektualnie - mają w tym swój znaczny udział. Przygotowali zestawy budek dla ptaków do samodzielnego montażu dla klientów Centrum 3 Stawy. A podczas finału akcji instruowali, jak poprawnie złożyć budkę. 

02.02.2019

Z myślą o córce

Sporządziła testament i zapisała majątek dla Stowarzyszenia SPES. Teraz śpi spokojnie, bo wie, że gdy jej zabraknie niesamodzielna córka Agnieszka pozostanie wśród osób, które dobrze zna, z którymi pracuje, jeździ na wakacje, przyjaźni się. Zainwestowała w SPES, by mogło rozwijać działalność i dbać o przyszłość osób niepełnosprawnych, po śmierci ich rodziców.

11.01.2019

Dziękujemy za owocny rok

Dla nas był to rok owocny z wielu powodów. Cieszymy się, że mogliśmy wypełniać naszą misję – nieść nadzieję tam gdzie jej brakuje i że tak wielu z Was – Drodzy Przyjaciele – dołączyło do nas, po to by wspierać potrzebujących. Kilka słów podsumowania, czego wspólnie dokonaliśmy. 

 • Google
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • prowincja
 • NIW
 • Do Rzeczy
 • zthiu
 • renovabis
 • ralus
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • fio
 • Gość Niedzielny
 • izba lekarska
 • weglosmyk
 • IPS
 • szip
 • seminarium
 • oblaci
 • Non Profit
 • adwokat ewa
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC