Aktualności 2019

13.09.2019

Program Edukacji Obywatelskiej współfinansowany ze środków PFRON

Środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zostały przyznane na wniosek złożony w konkursie o zlecenie realizacji zadań w formie wsparcia nr 1/2018  „Szansa-Rozwój- Niezależność” w ramach art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

06.09.2019

Kształci się dla synka

Michałek miał wypadek w wieku dwóch lat. Wpadł do oczka wodnego. Reanimacja się powiodła, ale chłopiec znalazł się w ciężkim stanie klinicznym. Rodzina rozpoczęła żmudną i kosztowną rehabilitację i niestety popadła w długi. Dzięki stypendium tata Michałka podnosi kwalifikacje zawodowe, by zwiększyć własny dochód.

29.08.2019

W zasięgu przyjaźni

Przez trzynaście dni Dworek w Kuraszkowie stanowił dom dla blisko sześćdziesięciu osób niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych asystentów. Wakacje Wspólnoty SPES były lekcją uwagi, którą należało skierować na innego człowieka. Uczyły, że lepiej być w zasięgu przyjaciół, niż mieć zasięg.

27.07.2019

Na rowerze pierwszy raz w życiu

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rozpoczęli treningi na trójkołowych rowerach. Większość jechała na rowerze pierwszy raz w życiu. Opcja klasycznego jednośladu nie była dla nich dostępna. Dzięki trzem kołom mogą intensywnie ćwiczyć w pięknych okolicznościach przyrody. 

02.07.2019

Dom Św. Józefa pięknieje

Wspólnota Św. Józefa przeprowadziła się do nowego domu w październiku zeszłego roku. Gdy już przygotowaliśmy wnętrze: pokoje, meble, uporządkowaliśmy rzeczy, urządziliśmy jadalnię i kuchnię, przyszedł czas na ogród. Z pomocą wolontariuszy skończyliśmy sadzenie pierwszych roślin. Nasz Dom pięknieje z dnia na dzień.

26.06.2019

Koniec z życiem pod zastaw

Joanna i jej syn Kamil przeprowadzili się z czwartego piętra na parter. Stało się tak dzięki wspólnym – rodziny i naszym – staraniom w urzędzie miasta o zamianę mieszkań. Dzięki temu Kamil, który jest w ciężkim stanie klinicznym, ma łatwiejszy dostęp do lekarza, apteki, spacerów, życia w ogóle. Wywalczyliśmy także dla mamy większy dochód. 

11.06.2019

13 radosnych dni

Organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. DOŁĄCZ do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują.

25.05.2019

Odzyskane pieniądze dał potrzebującym

Odzyskaliśmy dla niego pieniądze zajęte przez komornika, a On ofiarował je potrzebującym. Taki miły gest ze strony pana Henryka, który zgłosił się po pomoc do Ośrodka Poradnictwa. Tym większa była radość z wygranej. 

20.05.2019

Walne Zebranie Członków SPES

Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków. Zebranie odbędzie się w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach przy ul. Panewnickiej 463. W pierwszym terminie – dnia 4 czerwca  2019 r. (wtorek) o godzinie 17.00.

17.04.2019

Stypendium zmienia życie Mateuszka

Gdy urodził się Mateuszek musieli przeorganizować swoje życie. Tata rezygnuje z zatrudnienia, by opiekować się chorym dzieckiem w domu. Mama idzie do pracy. Dziadkowie dają schronienie. Przyjmujemy rodzinę do Programu Pomocy Dzieciom. Dzięki stypendium SPES mogą żyć bez lęku o jutro i planować przyszłość. 

06.04.2019

Kartki zrobione z sercem

Wykonali kartki świąteczne w rekordowej ilości oraz osobiście dostarczyli do ministerstwa w Warszawie. Uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, osoby niepełnosprawne intelektualnie sprostali wyzwaniu i zrealizowali zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy dumni. 

29.03.2019

SPES ratuje przed eksmisją

Zapobiegliśmy temu, aby Anna z trójką małych dzieci trafiła na bruk. Sąd Rejonowy w Katowicach dzięki pomocy prawnej SPES oddalił powództwo Miasta Katowice o eksmisję z pomieszczenia tymczasowego oraz uznał, że jest ono sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. 

24.03.2019

Co jest rajem dla Kuby?

Wybudowaliśmy od podstaw łazienkę i pokój dla Kuby. Przestronna, z wanną i bezbrodzikowym prysznicem łazienka – to nie tylko spełnienie marzeń chorego Kubusia, ale także jego mamy, wycieńczonej wieloletnim dźwiganiem dziecka. Dofinansowaliśmy likwidację barier w domu kwotą ponad 60 tys. zł. 

16.03.2019

Kard. Nycz Ambasadorem Stypendystów

Do grona Ambasadorów Programu Pomocy Dzieciom w ciężkim stanie klinicznym dołączył kard. Kazimierz  Nycz. Metropolita warszawski zachęca, aby wspierać stypendystów, dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Jesteśmy szczęśliwi i dumni, że Jego Eminencja doceniła metody naszej pracy. Zarówno dla Stypendystów jak i dla zespołu SPES wsparcie księdza kardynała ma wymiar świadectwa.  

06.03.2019

Kiedy masz prawo do tego świadczenia?

Joanna zrezygnowała z pracy, by zaopiekować się ciężko chorą mamą w domu. Z tego tytułu dostała tylko zasiłek dla opiekuna. Rozpaczliwie szukała pomocy i trafiła do nas. Dzięki pomocy Ośrodka Poradnictwa SPES Joanna odzyskała na stałe prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, obecnie w wysokości 1583 zł., co znacznie poprawiło jej sytuację finansową. 

01.03.2019

Nabór wniosków o stypendia dla dzieci

Rozpoczynamy nabór wniosków o stypendia Programu Pomocy Dzieciom. Mogą się o nie ubiegać rodziny w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się w domach dziećmi w ciężkim stanie klinicznym. Wnioski przyjmujemy do 30 marca br. Pomóż nam dotrzeć do najbardziej potrzebujących. 

27.02.2019

Majce nie straszny chłód

Maja wraz z rodziną są spokojne o przyszłość, bo dom, w którym mieszkają stał się ich własnością i mogą go wyremontować oraz zlikwidować bariery architektoniczne. Dofinansowaliśmy pierwszy etap prac czyli termomodernizację. Dla Majki, która nie potrafi chodzić, biegać jak inne dzieci,  ciepło w domu jest niezbędne.  

23.02.2019

Jak budowali pewność siebie?

Tegoroczne „Ptaszkowe Love” zakończyło się sukcesem, a uczestnicy Ośrodka Terapii SPES - osoby niepełnosprawne intelektualnie - mają w tym swój znaczny udział. Przygotowali zestawy budek dla ptaków do samodzielnego montażu dla klientów Centrum 3 Stawy. A podczas finału akcji instruowali, jak poprawnie złożyć budkę. 

02.02.2019

Z myślą o córce

Sporządziła testament i zapisała majątek dla Stowarzyszenia SPES. Teraz śpi spokojnie, bo wie, że gdy jej zabraknie niesamodzielna córka Agnieszka pozostanie wśród osób, które dobrze zna, z którymi pracuje, jeździ na wakacje, przyjaźni się. Zainwestowała w SPES, by mogło rozwijać działalność i dbać o przyszłość osób niepełnosprawnych, po śmierci ich rodziców.

11.01.2019

Dziękujemy za owocny rok

Dla nas był to rok owocny z wielu powodów. Cieszymy się, że mogliśmy wypełniać naszą misję – nieść nadzieję tam gdzie jej brakuje i że tak wielu z Was – Drodzy Przyjaciele – dołączyło do nas, po to by wspierać potrzebujących. Kilka słów podsumowania, czego wspólnie dokonaliśmy. 

 • miasto
 • Google
 • pfron
 • Niedziela
 • zthiu
 • Do Rzeczy
 • izba lekarska
 • szip
 • oblaci
 • seminarium
 • renovabis
 • asystentpit
 • dudkiewicz
 • Non Profit
 • weglosmyk
 • adwokat ewa
 • ralus
 • prowincja
 • pity2016
 • praca
 • denon
 • Przewodnik Katolicki
 • Gość Niedzielny
 • IPS
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC