Budki lęgowe

Uczestnicy pracowni technicznych specjalizują się w produkcji budek lęgowych dla ptaków wg J. Sokołowskiego. Współpracujemy z Lasami Państwowymi, firmami budowlanymi zajmującymi się termomodernizacją, spółdzielniami mieszkaniowymi. Zachęcamy do zakupów. 

Co to jest budka lęgowa?

Budki lęgowe to specjalne konstrukcje, wykonane najczęściej z drzewa, przeznaczone na gniazda głównie dla ptaków, ale także dla mniejszych ssaków czy owadów. Robimy je po to, aby pomóc zwierzętom, gdyż ich naturalne miejsca lęgowe są coraz rzadsze przez działalność człowieka, np. ocieplanie budynków, wycinanie drzew. Opieramy się na wytycznych ornitologa Jana Sokołowskiego, który opracował zasady tworzenia budek. 
 

Posłuchaj podcastu - Radio Eska Śląsk:  Jak powstają budki lęgowe w Ośrodku Terapii SPES?
 

 

Jakie typy budek lęgowych dla ptaków produkujemy? 

Chociaż zasady konstrukcji różnego typu budek są podobne to jednak różnią się one przede wszystkim wielkością, średnicą otworu wlotowego i jego wysokością od dna budki. Wszystko zależy od gatunku ptaka, któremu budka ma służyć. Na stronach poszczególnych budek znajdziesz szczegółowe opisy oraz zdjęcia. 

Budki typ zamknięty – dla dziuplaków, ptaków gnieżdżących się w dziuplach, norach lub szczelinach skalnych:
 

Budki typ półotwarty – dla ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach o bardzo szerokim wejściu:

 

Schrony dla nietoperzy

Nie tylko ptaki potrzebują opieki, dlatego produkujemy także schrony (budki) dla nietoperzy, które w Polsce są pod ścisłą ochroną. Wytwarzamy trzy różne rodzaje budek dla nietoperzy: 
 

schrony dla nietoperzy:

 • typ Angielski cena: 40,00 zł
 • typ Stratmann cena: 45,00 zł
 • ​typ podtynkowy cena: 90,00 zł
 
W ofercie mamy również: budkę lęgową dla wiewiórki (cena: 80,00 zł) oraz karmnik dla wiewiórki (cena: 30,00 zł)
 

Jak kupić budkę lęgową? 

Ptasie domki może nabyć każdy, komu leży na sercu dobro ptaków. Sprzedajemy budki zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom. Odbiór osobisty w siedzibie naszego Ośrodka Terapii przy ul. Panewnickiej 463 w Katowicach. Przy większych zamówieniach ustalamy indywidualnie kwestie transportu. Obecnie mamy na stanie  około 1000 sztuk budek dla sikorek. W ciągu miesiąca możemy wyprodukować 120 sztuk skrzynek lęgowych dowolnego rodzaju. 
 

Zamówienia: napisz do nas [email protected] lub zadzwoń tel. 32 252 74 46 

Jak tworzymy budki lęgowe? 

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wykonują budki lęgowe dla ptaków, według ściśle określonego cyklu produkcyjnego. Tniemy elementy budki piłą elektryczną oraz ręczną. Pocięte elementy łączymy za pomocą wkrętów, dzięki temu są solidne i trwałe. Na przednim fragmencie deski nawiercamy otwór za pomocą wiertarki stołowej. Przednia ścianka (drzwi budki) jest podwójna, co zabezpiecza ją przed drapieżnikami. Jest także otwierana, co umożliwia czyszczenie budki. 
 
Tworzymy dla ptaków miejsce lęgu jak najbardziej zbliżone do naturalnego, dlatego nie heblujemy desek, jak również nie stosujemy impregnatu. We wnętrzu tworzymy drobne nacięcia, aby ułatwić ptakom poruszanie się po ściankach. Budki wykonane są niezwykle starannie, z tarcicy o większej grubości niż minimalna stosowana zwykle na rynku. 
 
My w działaniu - przygotowujemy budki na Ptaszkowe Love (zobacz film na YT)
 

Jak i gdzie powiesić budkę lęgową? 

Budki można zamontować na drzewie lub elewacji budynku, zależnie od typu budki. Budki przeznaczone na drzewa są wyposażone w drewniany wieszak oraz gwoździe. Na życzenie klienta możemy dodać do zamówienia taśmę montażową, wówczas zamocujesz budkę bez używania gwoździ. 
 
Budki lęgowe na elewacje budynków nie potrzebują wieszaka i montowane są przez fachowców z branży budowlanej. Szczegółowe zasady wieszania budek, np. w jakiej odległości od siebie? Jak wysoko nad ziemią? - znajdziesz przy opisach poszczególnych budek.
 

Ty też możesz złożyć budkę dla ptaków – kup zestaw do samodzielnego montażu

W ofercie mamy zestaw „zrób to sam” do samodzielnego montażu. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne elementy: przycięte na odpowiedni wymiar fragmenty desek, wkręty, gwoździe, zabezpieczone folią stretch. Zestaw możesz wykorzystać do kreatywnej zabawy z dzieckiem, jak również – w większej ilości – podczas warsztatów składania budek lęgowych. Możemy pomóc Ci w przeprowadzeniu warsztatów, dostarczając materiał oraz wiedzę. Uczestnicy ośrodka mają kwalifikacje, aby pełnić rolę instruktorów montażu. Zestaw nie zawiera narzędzi. Cena zestawu to 40 zł. 
 
zestaw do samodzielnego montażu
 

Charytatywna budka lęgowa – CSR dla firm

Tu nie chodzi tylko o zakup produktu. Chodzi o budowanie pewności siebie osób z poważną niepełnosprawnością intelektualną. Kupując budki – najwyższej jakości – nadajesz sens ich pracy, przywracasz godność, dajesz uwagę i doceniasz. 
 
Współpraca z nami wpisuje się w koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR z ang. Corporate Social Responsibility), która z powodzeniem może być realizowana zarówno przez przedsiębiorców, jak i przez przedstawicieli administracji publicznej. 
 
Dzięki nam zyskasz przychylność mieszkańców miasta czy klientów firmy, którzy będą Ci wdzięczni, że dbasz o integrację osób z niepełnosprawnością oraz o przyrodę. 
 

Realizacja zamówień

Zamów u nas dowolny rodzaj budek lęgowych dla ptaków lub nietoperzy – działamy solidnie i w możliwie krótkich terminach. Jesteśmy gotowi wziąć udział w postępowaniu zgodnym z ustawą o zamówieniach publicznych. Przy zamówieniu na kilka sztuk — prosimy o odbiór osobisty. Przy dużych zamówieniach ustalamy kwestię transportu.
 
Wystawiamy rachunki. Nie jesteśmy płatnikiem VAT. Przy większych zamówieniach jesteśmy otwarci na negocjację ceny. Pamiętaj jednak, że jako charytatywna organizacja działamy inaczej niż komercyjna firma. Dla nas punktem wyjścia jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością. 
 

Zamówienia: napisz do nas [email protected] lub zadzwoń tel. 32 252 74 46 
 

Rekomendacje

Uczestnicy Warsztatu, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, produkują skrzynki lęgowe od ponad 10 lat. W tym czasie zyskaliśmy uznanie na rynku. Naszymi odbiorcami są m.in. Lasy Państwowe, firmy termomodernizacyjne czy budowlane. Stale się rozwijamy, dzięki systematycznym konsultacjom z ornitologiem. Poszerzyliśmy ofertę do 12 typów budek lęgowych dla ptaków, a także dla małych ssaków. Poniżej znajdziesz rekomendacje.  
 
Referencje Nadleśnictwa KatowiceReferencje Nadleśnictwa TułowiceReferencje Spółdzielni Mieszkaniowej PerspektywaReferencje Spółdzielni Mieszkaniowej WolaReferencje Grupy PRC HoldingReferencje ornitologa Łukasza FuglewiczaReferencje Spółdzielni Mieszkaniowej KarolinaReferencje firmy Rallus - usługi przyrodniczeReferencje Prezydent Miasta Przemyśl
 

Gdzie jesteśmy?

40-774 Katowice, ul. Panewnicka 463, tel. 32 252 74 46, [email protected]

 • adwokat ewa
 • ralus
 • fio
 • izba lekarska
 • renovabis
 • Google
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • NIW
 • IPS
 • zthiu
 • Do Rzeczy
 • Non Profit
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • prowincja
 • szip
 • Gość Niedzielny
 • seminarium
 • oblaci
 • weglosmyk
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC