Aktualności

Zapalamy się do pracy 24.07.2023

W Ośrodku Terapii SPES osoby z niepełnosprawnością intelektualną tworzą ekologiczną podpałkę K-Lumet. Proces produkcji okazał się strzałem w dziesiątkę, bo angażuje do pracy wszystkich uczestników ośrodka niezależnie od poziomu ich sprawności. Klienci doceniają. Płacą za coś, co jest potrzebne i dobrej jakości. I motywują uczestników do działania!

Nasze budki dotarły do Wrocławia 02.06.2023

Budki lęgowe do samodzielnego montażu, wykonane przez osoby z niepełnosprawnością, uczestników Ośrodka Terapii SPES, trafiły do wrocławskich szkół i przedszkoli. Budki zakupiła Fundacja Nam Zależy w ramach projektu "Razem dla natury".

Osoby z niepełnosprawnościami szkolą pracowników banku 14.10.2022

Szkolenie z montażu budek lęgowych przeprowadziły osoby z niepełnosprawnością intelektualną, uczestnicy Ośrodka Terapii SPES dla Banku BNP Paribas. Bank zamówił u nas 150 budek do samodzielnego montażu dla swoich pracowników, którzy wezmą udział w ekologicznej akcji firmy. Przeszkoleni pracownicy przekażą wiedzę reszcie zespołu.  

Ptaszkowe Love 2022 26.03.2022

Ptaszkowe Love to jeden z najważniejszych dni w roku dla niepełnosprawnych stolarzy z Ośrodka Terapii SPES. W sobotę 26 marca stolarze pomogli złożyć ponad 200 budek lęgowych dla ptaków w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach.

Zapraszamy na Ptaszkowe 22.03.2022

Na ten dzień długo czekali. Ptaszkowe Love po raz piąty! Dla stolarzy z Ośrodka Terapii SPES — osób z niepełnosprawnością intelektualną — to jeden z najważniejszych dni w roku. Pomogą Wam złożyć budkę lęgową dla ptaków w najbliższą sobotę 26 marca w Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Akcja ma na celu ochronę ptaków miejskich.

WieszaMY budki dla dziuplaków 14.03.2022

To już druga edycja akcji „WieszaMY budki dla dziuplaków” organizowanej przez katowicki samorząd. Miasto Katowice kupiło 100 budek lęgowych, które przygotowały osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach terapii w Warsztacie Terapii Zajęciowej SPES. Mieszkańcy mogą zgłosić się po budkę, odebrać bezpłatnie i powiesić ją np. w ogrodzie. 

Zanim zmontują budkę… 16.02.2022

Niepełnosprawni stolarze układają deski w stosy, aby zabezpieczyć je przed wilgocią i pękaniem. Tak dbają o drewno, z którego następnie montują budki lęgowe dla ptaków. Zapraszamy na fotoreportaż. Zobaczcie jak niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES sztaplują deski w ogrodzie. 

Chcą ocalić gniazdo 29.10.2021

Placówka Stowarzyszenia SPES, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną wykonują budki lęgowe dla ptaków, walczy o przetrwanie. Musi do końca roku zebrać 1,8 mln złotych. Czytamy w katowickim dodatku tygodnika Gość Niedzielny.

Tomasz Samołyk: spotykamy się z nadzieją 25.10.2021

Jest film Tomasza Samołyka o Stowarzyszeniu SPES. Opowiada w nim o tym, jak niesiemy nadzieję potrzebującym: dzieciom w ciężkim stanie klinicznym oraz osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Oglądajcie i udostępniajcie. A kto może prosimy o wsparcie darowizną, zwłaszcza naszego Ośrodka Terapii. 

Ratunek dla Ośrodka Terapii 16.10.2021

SPES zbiera pieniądze na wykup budynku, w którym mieści się Ośrodek Terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Służy on potrzebującym od 22 lat. Prosimy, dołącz do zbiórki. Ośrodek Terapii SPES jest miejscem pracy i drugim domem dla niepełnosprawnych stolarzy. Tu budują pewność siebie, relacje, rozwijają umiejętności stolarskie przy produkcji budek lęgowych dla ptaków. Niestety możemy utracić to miejsce. Właściciel budynku chce je sprzedać.

Stolarze wygrali przetarg 27.08.2021

Nadzwyczajni stolarze wygrali przetarg na sprzedaż 200 sztuk budek lęgowych dla jerzyków. „Ptasie familoki” zawisną na chorzowskich osiedlach. Brawo! Stolarze, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wykonali budki ręcznie w Ośrodku Terapii SPES. Kawał dobrej i pożytecznej pracy. Dla ludzi i dla przyrody. 

Budki dla mieszkańców Katowic 25.02.2021

Nadzwyczajni Stolarze pomagają mieszkańcom Katowic dbać o ptaki. Miasto Katowice kupiło blisko 100 budek lęgowych, wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Ośrodka Terapii Stowarzyszenia SPES. Będzie je rozdawać mieszkańcom w ramach akcji „WieszaMy budki dla dziuplaków".

Praca nabrała kolorów 02.02.2021

Znowu się dzieje. W ruch poszły wkrętarki. Stolarze wrócili po izolacji do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Niestety pandemia zabrała niektórym część umiejętności i teraz z pomocą terapeutów, przypominają sobie  fach od nowa. Trenują montaż budek i tworzenie podpałki. Drobnymi krokami, ale z wielkim entuzjazmem, bo nareszcie są wśród przyjaciół.

Projekt Bezpieczne WTZ 30.11.2020

Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach jest beneficjentem grantu w ramach projektu grantowego „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami”.

Gimnastyka - niezerwana nić połączenia 27.11.2020

W trakcie pandemii walczymy ze skutkami izolacji i organizujemy zajęcia na odległość dla uczestników Ośrodka Terapii SPES, w tym także gimnastykę. "Tak jak z początku syn się obawiał i wstydził ćwiczyć przed kamerką, tak teraz z wielką niecierpliwością czeka na zajęcia. Mówi mi: mamo ja się dzisiaj wygimnastykuję i spotkam się z przyjaciółmi" – opowiada mama Sebastiana 

Wrócili po 118 dniach izolacji 07.07.2020

Jest radość! Uczestnicy wrócili do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Minęło dokładnie 118 dni odkąd zamknęliśmy Warsztat z powodu epidemii, a nasi niepełnosprawni Przyjaciele pozostawali w domach. Towarzyszyliśmy im w tym trudnym okresie, organizując rehabilitację w domach. Na szczęście teraz możemy się już spotkać, żeby wspólnie pracować.

Wspieraj rehabilitację w domu 24.04.2020

Zostań w domu i wspieraj osoby niepełnosprawne w rehabilitacji. Z powodu pandemii zamknęliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej, aby chronić najsłabszych przed koronawirusem. Teraz walczymy na odległość o utrzymanie ich sprawności. Przygotowaliśmy dla uczestników Warsztatu domowe zestawy do produkcji podpałki, motywujemy do gimnastyki. Prosimy Cię o wsparcie finansowe, rzeczowe i o dobre słowo, abyśmy mogli przetrwać pandemię. 

Stoły z regulacją: efektywna terapia 06.03.2020

Kupiliśmy stoły o regulowanej wysokości dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak się okazało, praca przy nich, ma zbawienny wpływ nie tylko na prawidłową postawę ciała i zdrowie. Jeden z uczestników, dzięki stołom sit/stand, zaczął aktywniej współpracować z terapeutą.  

Pierwsza Dama w Stowarzyszeniu SPES 21.02.2020

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z osobami niepełnosprawnymi w Stowarzyszeniu SPES w Katowicach 20 lutego. Pani Prezydentowa zobaczyła jak pracują uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wzięła udział w obiedzie wspólnie z mieszkańcami Domu Rodzinnego Św. Józefa. Rozmawiała z pracownikami Ośrodka Poradnictwa oraz z rodzicami osób niepełnosprawnych. 

Ptaszkowe: dobra integracja 18.02.2020

Już po raz trzeci dołączyliśmy do akcji Ptaszkowe Love w CH 3 Stawy w Katowicach. Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES, uczyli mieszkańców jak zmontować budkę lęgową i chronić ptaki w mieście. Było widać pewność siebie w ich pracy. 

Ptaszkowe Love integruje 10.02.2020

Już trzeci rok z rzędu wezmą udział w ekologicznej akcji Ptaszkowe Love, organizowanej przez CH 3 Stawy w sobotę 15 lutego 2020. Osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia SPES, jako instruktorzy montażu budek lęgowych, pomogą mieszkańcom Katowic samodzielnie składać budki. Wszystko po to, by chronić miejskie ptaki.

Na rowerze pierwszy raz w życiu  27.07.2019

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, rozpoczęli treningi na trójkołowych rowerach. Większość jechała na rowerze pierwszy raz w życiu. Opcja klasycznego jednośladu nie była dla nich dostępna. Dzięki trzem kołom mogą intensywnie ćwiczyć w pięknych okolicznościach przyrody. 

Kartki zrobione z sercem  06.04.2019

Wykonali kartki świąteczne w rekordowej ilości oraz osobiście dostarczyli do ministerstwa w Warszawie. Uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, osoby niepełnosprawne intelektualnie sprostali wyzwaniu i zrealizowali zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy dumni.

Jak budowali pewność siebie?  23.02.2019

Tegoroczne „Ptaszkowe Love” zakończyło się sukcesem, a uczestnicy Ośrodka Terapii SPES - osoby niepełnosprawne intelektualnie - mają w tym swój znaczny udział. Przygotowali zestawy budek dla ptaków do samodzielnego montażu dla klientów Centrum 3 Stawy. A podczas finału akcji instruowali, jak poprawnie złożyć budkę. 

Wizyta ministra Michałkiewicza  22.11.2018

Minister Krzysztof Michałkiewicz odwiedził uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES. Zobaczył w jaki sposób osoby niepełnosprawne intelektualnie profesjonalnie produkują budki lęgowe dla ptaków i ekologiczną podpałkę. Była to też okazja, aby rozmawiać o przyszłości placówki.  

Uczyli montować ptasie domki  23.02.2018

Niepełnosprawni uczestnicy naszego Warsztatu Terapii Zajęciowej wystąpili w roli instruktorów montażu budek lęgowych dla ptaków podczas ornitologicznej akcji Ptaszkowe Love zorganizowanej przez Centrum Handlowe 3 Stawy w Katowicach. Już od stycznia przygotowywali się do wydarzenia przygotowując blisko 500 zestawów do składania ptasich domków. 

Coroczny Turniej Petanque  18.06.2016

Coroczny turniej w bule to nasz czas świętowania przyjaźni, czas spotkania, odpoczynku i oderwania się od codzienności. Podczas takiego święta nie powinno nikogo zabraknąć.


Kartki dla tygodnika Do Rzeczy  26.03.2016

Uczestniczki pracowni rękodzieła Warsztatu Terapii Zajęciowej wykonały na zamówienie „Tygodnika Do Rzeczy” piękne, tradycyjne kartki wielkanocne.


Święto Wspólnoty SPES  20.09.2015

Coroczny turniej w bule jest  jedną z dobrych okazji, aby świętować.  


Kiermasz przedświąteczny  01.12.2014

Kiermasz rękodzieła jest dla naszych uczestników czasem dumy i satysfakcji z wykonanej pracy.


Jesienne spotkania z Petanque 20.10.2014

Petanque to gra dla każdego. Dla małego i dużego, sprawnego i niepełnosprawnego.


Bracia Franciszkanie  01.05.2014

Trzeba przyznać, że zakonne imiona mają trudne do zapamiętania. To co jednak zapada nam w pamięć to ich uśmiech i gotowość do służby.


Zaproszenie na Kiermasz  20.11.2013

Serdecznie zapraszamy na Kiermasz przedświąteczny...


Spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds Osób Niepełnosprawnych 19.03.2013

Przedłożyliśmy propozycję zmiany rozporządzenia w sprawie warsztatów terapii zajęciowej, która miałaby umożliwić tworzenie przez warsztaty funduszu aktywizacji zawodowej. 


Kiermasz rękodzieła 20.12.2012

Tradycyjnie, jak co roku, otwarliśmy drzwi naszego ośrodka. W niedzielę 2 grudnia zagościli u nas okoliczni mieszkańcy i przyjaciele.


Święto Wspólnoty SPES  01.06.2012

Święto Wspólnoty SPES to dla nas moment szczególny. Raz w roku mamy okazję spotkać się w większym gronie i w innym charakterze niż praca i służba...


Rekordowe rękodzieło - 1300 kartek świątecznych  06.12.2011

Uczestnicy naszego ośrodka terapii dla osób niepełnosprawnych intelektualnie zrealizowali zamówienie na 1300 sztuk ręcznie wykonanych kartek świątecznych.


Kiermasz Rękodzieła osób z niepełnosprawnością intelektualną  22.11.2011

Serdecznie zapraszamy na Kiermasz Rękodzieła osób z niepełnosprawnością intelektualną, podopiecznych naszego Stowarzyszenia.


Wizytacja kanoniczna 26.02.2011

26 lutego 2011 roku gościliśmy w Warsztacie Terapii Zajęciowej ks. Biskupa Józefa Kupnego.


Fotoreportaż "Jeden dzień" 23.01.2010

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu z naszego ośrodka terapii dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Rekrutacja 05.08.2005

Trwa rekrutacja do naszych placówek terapeutycznych na terenie Katowic: Ośrodka Pomocy Kryzysowej oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej.

 • adwokat ewa
 • seminarium
 • Google
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • Non Profit
 • weglosmyk
 • Do Rzeczy
 • fio
 • szip
 • IPS
 • prowincja
 • izba lekarska
 • ralus
 • NIW
 • oblaci
 • renovabis
 • Gość Niedzielny
 • zthiu
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC