Budka lęgowa typ A wg prof. J. Sokołowskiego zasiedlana jest przez następujące gatunki ptaków: wszystkie sikory, wróbel mazurek, kowalik, kretogłów, muchołówka żałobna i inne małe dziuplaki.
- utworzona z rodzimych gatunków drewna sosnowego,
- naturalna, nieimpregnowana, nieheblowana
- bezpieczna dla ptaków i środowiska naturalnego,
- zgodna z wytycznymi Instrukcji Ochrony Lasu,
- budka typu zamkniętego,
- sygnowana adresem strony internetowej spes.org.pl na przedniej ściance,
- podwójne wyciągane drzwiczki zapewniają ochronę przed drapieżnikami oraz umożliwiają czyszczenie,
- skręcana nierdzewnymi wkrętami, co sprawia, że jest wytrzymała,
- wyposażona w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie.
Cena: 40,00 zł
Dochód ze sprzedaży budek dla sikorek przeznaczamy w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników
Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pełną ofertę budek znajdziesz na stronie:
budki lęgowe
Mamy na stanie 1000 sztuk budek typ A. Czekamy na Twoje zamówienie! Napisz: [email protected] lub zadzwoń tel. 32 252 74 46
Parametry techniczne
Wymiary zewnętrzne [cm]
(wys. x szer. x dług.) |
38 x 16,5 x 19 |
Ø otworu wlotowego
|
3,3 cm |
Odległość otworu od dna |
21 cm |
Grubość ściany |
2,5 cm |
Grubość ściany przedniej |
5 cm |
Waga |
4,4 kg |
Długość listwy mocującej |
58 cm |
Zasady rozwieszania budek
Budki lęgowe typ A nadają się do rozwieszania w każdym drzewostanie gdzie brakuje naturalnych dziupli, w odległości nie mniejszej niż 30 - 50 m, w rozproszeniu i równomiernie. Można je montować zarówno w parkach, lasach, jak i przydomowych ogródkach. Jeśli w okolicy występują wróble i mazurki, możemy zagęścić rozmieszczenie budek, zachowując proporcje 1 (A1) do 5 (A). Budki wieszamy na wysokości ok. 4 m nad ziemią - sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód.
Okres w jakim możemy zawiesić budki zaczyna się już jesienią. Zaleca się, aby budki wieszać do końca lutego. Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca - dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki trzeba wyczyścić.
Przykładowe ptaki zasiedlające
Sikory
Sikorka jest niewielkim, częściowo wędrownym ptakiem. Należy do licznej rodziny. Wyróżniamy np. modraszkę, sosnówkę czy najpopularniejszą w Polsce sikorkę bogatkę. Występuje od Atlantyku po Pacyfik. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie ludzi i chętnie buduje gniazda w naszym sąsiedztwie zajmując budki typu A. Sezon lęgowy trwa od końca kwietnia do początku lipca. Różne sikory składają do 14 jaj i wysiadują je do 14 dni. Przez 3 tygodnie młode ptaki są dokarmiane, następnie pozostają w gnieździe jeszcze przez kolejne 3 tygodnie. Budkę lęgową należy powiesić od 1,5 m do 2 m nad ziemią. (źródło: Wikipedia)
Muchołówka żałobna
Ten mały ptak występuje w starych lasach, zagajnikach, starych parkach, rzadziej wybiera opuszczone sady, lubi stare lasy liściaste i mieszane ze skąpą warstwą ziół. Poluje głównie w locie na niewielkie owady, motyle, pasikoniki, dlatego raczej nie spotkamy muchówki w karmnikach. Do wodopojów zagląda tylko w czasie migracji. Składa do 7 jaj, młode są karmione przez około 15 dni żywymi owadami. Budkę lęgową należy powiesić od 1,5 m do 2 m nad ziemią. (żródło: Wikipedia)
Pleszka
Ptak zamieszkuje prawie cały obszar Europy, przylatuje do nas z Afryki Środkowej i Półwyspu Arabskiego. W Polsce można go spotkać od kwietnia do października. Wybiera przerzedzone fragmenty leśne, dobrze prześwietlone, wiatrołomy, poręby, miejsca po pożarowe oraz skraje lasów. Unika budynków, za to spotkać go można w parkach, przy starych drzewach, ogrodach czy sadach. Wybiera tereny widne i nie zawilgocone. Nie występuje licznie. Żywi się głównie owadami chwytanymi w locie. Składa do 7 jaj. Budkę lęgową należy powiesić od 1,5 m do 2 m nad ziemią. (źródło: Wikipedia).
Kupując nasze budki, dajesz pracę osobom z niepełnosprawnością! Napisz: [email protected] lub zadzwoń tel. 32 252 74 46