Po raz drugi wystąpili w roli instruktorów montażu budek lęgowych w Banku BNP Paribas. Uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, osoby z niepełnosprawnością intelektualną pomagali składać budki podczas firmowego spotkania integracyjnego dla pracowników banku i ich rodzin. Zaopiekowali się także najmłodszymi, wprowadzając ich krok po kroku w tajniki rzemiosła. Kto złożył budkę, mógł ją zabrać ze sobą do domu, aby powiesić na działce czy w ogrodzie.
Bezpośrednio przed wydarzeniem przez kilka dni uczestnicy Ośrodka Terapii SPES przygotowywali zestawy budek lęgowych różnego typu do samodzielnego montażu. Zestawy te zamówił i zakupił Bank BNP Paribas na potrzeby swojej wewnętrznej imprezy integracyjnej. Zostaliśmy także zaproszeni do tego, aby poprowadzić warsztat stolarski, tak aby ochotnicy składania budek mieli zapewnioną asystę. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się uczestnicy Ośrodka Terapii SPES, dla których składanie budek to codzienna praca.
WPŁACAM DARDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1,5% podatku na rehabilitację i integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy!
W siedzibie banku w jednym z pomieszczeń powstała pracownia ze stanowiskami stolarskimi. Dostarczyliśmy odpowiednie narzędzia. Kto chciał złożyć budkę zabierał zestaw z korytarza i podchodził do wolnego stanowiska. Do wyboru były budki dla kopciuszka, pustułki, wróbla, szpaka, kawki czy jerzyka. Ilość chętnych do składania ptasich domów przerosła nasze oczekiwania, a przed pracownią ustawiła się gigantyczna kolejka. Jednak bez obaw. Instruktorzy każdemu poświęcili uwagę.
Udział w wydarzeniu banku niesie ze sobą wiele korzyści. Sprzedaliśmy kolejną partię budek lęgowych. Dla uczestników Ośrodka Terapii SPES to zawsze źródło satysfakcji. Praca przełożyła się na pieniądz, który posłuży dalszej rehabilitacji. Podczas akcji osoby z niepełnosprawnością intelektualną wykorzystują zdobyte umiejętności w prawdziwej, a nie treningowej sytuacji społecznej. Pokazują, że mogą i chcą pracować, wchodzą w życzliwe relacje i z pewnością u niejednej osoby wywołują efekt zaskoczenia i refleksji. I to jest ważne, bo wpływa na postrzeganie osób z niepełnosprawnością, otwiera nas pełnosprawnych na potrzeby osób, które funkcjonują wolniej, inaczej.