Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Budka lęgowa dla wróbla

Budka dla wróbla  typu horyzontalnego ma charakterystyczną budową. Przód jest wysunięty i zabezpiecza lęg przed srokami, czy kunami. Taka budka może być zasiedlona także przez następujące gatunki: sikory, muchołówka żałobna i inne małe dziuplaki.

 
  • budka na elewacje budynków i na drzewa,
  • utworzona z rodzimych gatunków drewna sosnowego,
  • naturalna, nieimpregnowana, nieheblowana,
  • bezpieczna dla ptaków i środowiska naturalnego,
  • budka typ zamknięty, horyzontalny,
  • sygnowana adresem strony internetowej spes.org.pl na przedniej ściance,
  • wytrzymała, skręcana nierdzewnymi wkrętami,
  • otwierane drzwiczki ułatwiają czyszczenie,
  • wyposażona w drewniany wieszak do zawieszenia na drzewie.
Budka dla wróbla z wysuniętym przodem

Cena: 40,00 zł

Dochód ze sprzedaży budek dla wróbli przeznaczamy w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Pełną ofertę budek znajdziesz na stronie: budki lęgowe
 

Czekamy na Twoje zamówienie! Napisz: wtz@spes.org.pl lub zadzwoń tel. 32 252 74 46 - Koordynator ds. sprzedaży: Karina Kafar, kom. 695 384 508. Dziękujemy! 


Parametry techniczne

Wymiary zewnętrzne [cm]
(wys. x szer. x dług.)
22,5 x 16,7 x 31,5  (góra),  16 (dół)

Ø otworu wlotowego

3,3 cm
Grubość ściany 2,5 cm
Grubość ściany przedniej 2,5 cm
Waga 4-5 kg
Długość listwy mocującej 46 cm
 

Zasady rozwieszania budek

Budkę należy powiesić na wysokości 3 – 5 m. Wróble nie są wymagające, więc ich dom można zamontować na drzewie, tyczce czy budynku, wśród drzew bądź na otwartej przestrzeni. Najważniejsze, aby okolica była zasobna w pokarm. W przypadku wróbli najlepszym rozwiązaniem jest wywieszenie odpowiedniej liczby budek na drzewach wokół budynku. Można też wieszać budki na przybudówkach, kominach, na dachach.

Przykładowe ptaki zasiedlające

Wróbel zwyczajny budka z wysuniętym przodemWróbel mazurek budka z wysuniętym przodem

Wróbel zwyczajny

To gatunek małego ptaka zamieszkującego całą Europę. Prowadzi osiadły tryb życia. Krępy, o stosunkowo dużej głowie i mocnym dziobie. Występuje tylko na terenach zurbanizowanych, natomiast jego krewny – wróbel mazurek - lubi tereny zielone sąsiadujące z zabudową. Okres lęgowy trwa od marca aż do sierpnia. W jednym sezonie wyprowadzają do 5 lęgów (mazurki rozpoczynają lęgi w końcu kwietnia, zwykle wyprowadzają tylko 2 lęgi). Ptaki te lokują swoje gniazda w szczelinach budynków, za rynnami lub w odpowiednich budkach lęgowych, np. typ A/ A1 oraz w budkach w wysuniętym przodem, które zapewniają bezpieczny chów młodych. Pożywienie wróbli to głównie nasiona z pól uprawnych, dzikich roślin, ziół i traw oraz odpadki z gospodarstw domowych. Podczas lęgu żywią się drobnymi owadami (drobne mszyce, ryjkowce, prostoskrzydłe), którymi karmią również swoje pisklęta. W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. (źródło: Wikipedia)
 

Kupując nasze budki, dajesz pracę osobom z niepełnosprawnością! Napisz: wtz@spes.org.pl lub zadzwoń tel. 32 252 74 46 - Koordynator ds. sprzedaży: Karina Kafar, kom. 695 384 508. Dziękujemy!