Publikacja 18 stycznia 2019
przez Monika PinkowskaUroczysta Msza Św. zapoczątkowała coroczne Święto Wspólnoty SPES, które obchodzimy, aby podziękować Dobroczyńcom, Wolontariuszom i Pracownikom za cały rok służby i przyjaźni z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Podczas Eucharystii ks. Bp. Grzegorz Olszowski podkreślił, że historia zbawienia zaczyna się w betlejemskiej stajence i prowadzi nas przez tajemnicę Krzyża do Zbawienia.
Święto Wspólnoty jest dla nas okazją do podziękowania za cały rok służby i przyjaźni z osobami niepełnosprawnymi. W tym roku uroczysta Msza Św. odbyła się w kaplicy NMP Sióstr Służebniczek w Panewnikach. Mszę Św. celebrował biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski. W homilii przybliżył zgromadzonym sens Bożego Narodzenia oraz przypomniał, że to początek drogi Zbawienia. Alumni katowickiego seminarium wspólnie z uczestnikami
Wspólnot Spotkań, osobami z niepełnosprawnością intelektualną, przygotowali uroczystą oprawę.
Po Mszy Św. nadszedł czas kolędowania
Po Eucharystii udaliśmy się do pobliskiej Auli Św. Franciszka na kolędowanie i Agapę, czyli ucztę przygotowaną dla naszej Wspólnoty. Klimat spotkania upiększyła schola, która przy akompaniamencie instrumentalnym poprowadziła nas przez niezwykły świat kolęd – również tych mniej znanych. Uczestników najbardziej ujęła prostota oraz naturalność śpiewu. Dzięki temu zachowaliśmy wyjątkowy nastrój rodzinnego muzykowania.
Agapa to okazja do rozmów i spotkań - również tych po latach
Nasze Święto Wspólnoty przyciąga nie tylko osoby aktualnie zaangażowane, lecz także wszystkich tych, którzy działali w Stowarzyszeniu w przeszłości. Na coroczne Święto zjeżdżają osoby, które jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku wspierały nas organizacyjnie, spędzały czas z osobami niepełnosprawnymi podczas letnich wyjazdów i sobotnich spotkań Wspólnot.
Przyjaźń z osobami niepełnosprawnymi w wielu sercach zostawiła ślad na całe życie
Dzięki tym wyjątkowym relacjom człowiek już na zawsze przewartościowuje postrzeganie ludzi w kategoriach silny – słaby, a także uwrażliwia się na potrzeby tych najmniejszych. W naszych Wspólnotach Spotkań nie tylko dajemy coś od siebie, ale też otrzymujemy bezcenną lekcję życia, miłości i bezinteresownej przyjaźni. Świętujemy, by dziękować za dar bycia razem.
O autorze
Monika PinkowskaOd roku 1997 wolontariusz Wspólnoty Spotkań Koszutka. Obecnie socjusz domu rodzinnego (Wspólnota Św. Józefa) oraz Koordynator Programu Pomocy Dzieciom. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (filologia rosyjska) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka (pedagogika).