Monika PinkowskaOd roku 1997 wolontariusz Wspólnoty Spotkań Koszutka. Obecnie socjusz domu rodzinnego (Wspólnota Św. Józefa) oraz Koordynator Programu Pomocy Dzieciom. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (filologia rosyjska) oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka (pedagogika).
Po 10 latach, odkrywam na nowo, że bycie we wspólnocie życia jest fajne. Odkrywam dlaczego mieszkam z niepełnosprawnymi Elą, Jackiem, Alkiem, Marcinem, Bronią. Bo w codziennym zabieganiu, tym sprzed korony, zaczynało mi to jakoś umykać. A teraz mam CZAS.
Z powodu epidemii koronawirusa zawiesiliśmy od 12 marca działalność Ośrodka Poradnictwa, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz sobotnie zajęcia Wspólnot Spotkań. Podopieczni pozostają w swoich domach i mogą liczyć na wsparcie pracowników i wolontariuszy SPES.
Ela, niepełnosprawna mieszkanka Domu Rodzinnego Św. Józefa, opowiadała Pierwszej Damie jak wygląda jej życie we wspólnocie. Wcześniej to ona przywitała Gościa oraz oprowadziła po domu. Wspólny obiad był doskonałą okazją, by rozmawiać o potrzebach osób niepełnosprawnych.
Już trzeci rok z rzędu wezmą udział w ekologicznej akcji Ptaszkowe Love, organizowanej przez CH 3 Stawy w sobotę 15 lutego 2020. Osoby niepełnosprawne intelektualnie ze Stowarzyszenia SPES, jako instruktorzy montażu budek lęgowych, pomogą mieszkańcom Katowic samodzielnie składać budki. Wszystko po to, by chronić miejskie ptaki.
Obóz Stowarzyszenia SPES to piękny czas, którego zasadniczy cel mógłby brzmieć: Bądź człowiekiem! Nie „gwiazdą”, nie „trenerem”, nie „dozorcą”, nie „nauczycielem”, nawet nie „duszpasterzem” czy „wychowawcą”. W Kuraszkowie wreszcie zdjąłem buty przed świętą ziemią, którą jest drugi człowiek - opowiada Mateusz, wolontariusz.
Dwa niecodzienne spotkania ze stypendystami Programu Pomocy Dzieciom w Katowicach. Odwiedził nas tata Kamila z Krakowa – przyjechał do Domu Św. Józefa. A następnie wolontariusze SPES podjechali do Pawła i Tomka, stypendystów z Gdańska.