Menu podstrony Co robimy

Wykluczenie pacjentów hospicjum domowego z ubiegania się o dodatek do energii elektrycznej - Program PFRON „Aktywny Samorząd” Moduł I Obszar E (2024-)

W ramach Programu PFRON „Aktywny Samorząd” Moduł I Obszar E, osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, korzystające z koncentratora tlenu lub respiratora w  ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej, mogą uzyskać dodatek do energii elektrycznej. Możliwość ta nie dotyczy jednak osób korzystających z tych urządzeń w ramach świadczeń udzielnych przez hospicjum domowe.

Dodatek do energii elektrycznej przy tlenoterapii domowej

Jak wynika z zasad Programu PFRON „Aktywny Samorząd” Moduł I Obszar E, warunkiem uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w Programie i uzyskanie dodatku do energii eklektycznej w kwocie 100 zł miesięcznie, jest:

  • stopień niepełnosprawności lub w przypadku osób do 16 roku życia - orzeczenie o niepełnosprawności,
  • korzystanie z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej.

Pacjenci hospicjum domowego wykluczeni

Problem ujawnił się w sprawie Klienta naszego Ośrodka Poradnictwa, który korzysta w  domu z koncentratora tlenu w ramach opieki hospicyjnej. Ośrodek pomocy społecznej odmówił dodatku do energii elektrycznej, ponieważ korzysta z tego urządzenia w ramach świadczenia zdrowotnego udzielanego mu przez hospicjum domowe, a świadczeniodawca ten nie został uwzględniony w katalogu podmiotów uprawnionych do wydania zaświadczenia, stanowiącego załącznik do wniosku w ramach programu „Aktywny Samorząd” Moduł I Obszar E. Na potwierdzenie prawidłowości tego stanowiska, Ośrodek załączył korespondencję z PFRON.

Czyli: jeśli pacjent korzysta z tlenoterapii w ramach świadczeń udzielnych przez hospicjum domowe, nie ma możliwości uzyskania przedmiotowego dodatku; świadczenie to musi być udzielane przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej. Z kolei, pacjenci objęci opieką hospicjum domowego nie mogą jednocześnie korzystać ze świadczeń udzielanych przez zespół długoterminowej opieki domowej dla dorosłych, dzieci i młodzieży wentylowanych mechanicznie  - § 7 ust. pkt 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej (Dz.U.2024.253 t.j. z dnia 2024.02.26). 

Nierówność w dostępie do uzyskania dodatku 

Aby więc pacjent objęty opieką hospicjum domowego mógł uzyskać dodatek do energii elektrycznej, musiałby zrezygnować ze świadczeń udzielanych mu przez hospicjum, aby przejść procedurę kwalifikacji do leczenia z wykorzystaniem koncentratora tlenu w trybie szpitalnym lub ambulatoryjnym i korzystać z tego urządzenia w ramach świadczenia udzielanego przez ośrodek domowego leczenia tlenem lub ośrodek wentylacji domowej.

Brak jest racjonalnego uzasadnienia, aby osoby w takiej sytuacji, które korzystają ze stałej, całodobowej tlenoterapii w ramach domowej opieki hospicyjnej – w celu uzyskania dodatku do energii elektrycznej musiały z opieki tej rezygnować i przechodzić dodatkową kwalifikację oraz procedury medyczne z tym związane, aby tożsame świadczenie zdrowotne (korzystanie z  koncentratora tlenu) udzielane było przez inny podmiot, również w ramach finasowania przez NFZ. Dodatkowo naraża to pacjenta na dyskomfort, stres i  problemy organizacyjne związane z dotarciem do placówki, która przeprowadza kwalifikację.  Oczywistym jest, że rezygnacja przez pacjenta z opieki i świadczeń udzielnych przez hospicjum domowe byłaby w zupełności niewskazana, sprzeczna z jego potrzebami i szkodliwa dla jego stanu zdrowia.

Postulujemy w związku z tym, aby warunki uczestnictwa w Programie „Aktywny Samorząd” Moduł I Obszar E, zostały rozszerzone o korzystanie z koncentratora tlenu lub respiratora w ramach świadczenia udzielanego przez hospicjum domowe.

Obecny stan rzeczy powoduje nieuzasadnioną nierówność w dostępie do uzyskania dodatku do energii elektrycznej wśród osób z orzeczoną niepełnosprawnością/stopniem niepełnosprawności, znajdujących się w tożsamej sytuacji zdrowotnej, które korzystają z koncentratora tlenu lub respiratora, w ramach świadczeń finansowanych przez NFZ.

Skierowaliśmy w tej sprawie wystąpienie do Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych  – oczekujemy na odpowiedź. W zależności od stanowiska, rozważymy dalsze działania.   

Nasze działania

26.11.2024 Wystąpienie do Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych
16.12.2024  Wystąpienie do Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Wspólfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021 – 2030.

  • ralus
  • prowincja
  • szip
  • zthiu
  • Non Profit
  • izba lekarska
  • weglosmyk
  • IPS
  • Gość Niedzielny
  • Komitet do spraw pożytku publicznego
  • NIW
  • oblaci
  • Fundacja Nasza Szkoła
  • adwokat ewa
  • Do Rzeczy
  • seminarium
  • Google
  • renovabis
  • fio
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC