Osoby niepełnosprawne doświadczają różnych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. Wśród trudności, które są zmuszone pokonywać znajduje się również nieprzyjazne, naznaczone licznymi przeszkodami środowisko życia. Różnorodne bariery są związane przede wszystkim ze specyfiką i rodzajem niepełnosprawności. Życiowe możliwości osób niepełnosprawnych ogranicza brak akceptacji, niemożność swobodnego poruszania się, brak dostępności do obiektów użyteczności publicznej, brak dostępności do środków transportu publicznego czy też przeszkody w komunikacji. Ponieważ bariery dotyczą różnych obszarów życia, pewną trudność stanowiło dla nas umiejscowienie ich w jednym miejscu Poradnika.
W niniejszym dziale omawiamy:
W dziale Uprawnienia i ulgi niepełnosprawnych znajdują się pozostałe zagadnienia związane z problematyką ograniczeń i barier. Omawiamy tam między innymi możliwości uzyskania pomocy w załatwianiu spraw urzędowych: skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego, psa przewodnika, uczestnictwa w głosowaniu w wyborach, załatwienia formalności związanych z dowodem osobistym, czy dostępność do usług telekomunikacyjnych.
W dziale Transport i ulgi w przejazdach znajdują się informacje o dostępności dworców i środków transportu publicznego.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.11.127.721 t.j.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 2003 r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym (Dz.U.03.88.808 z późn.zm.)
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U.2015.926).
- Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Dz.U.10.243.1623 t.j. z późn. zm.)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.02.75.690 z póżń. zm.)
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.