Menu podstrony Twoje Prawa
Pomoc społeczna
Kto może skorzystać z pomocy społecznej? Warunkiem jej uzyskania jest trudna sytuacja życiowa, której nie jesteśmy w stanie samodzielnie przezwyciężyć. Przepisy ustawy o pomocy społecznej wśród trudnych sytuacji wymieniają między innymi niepełnosprawność, ciężką i długotrwałą chorobę, bezrobocie, bezdomność, przemoc w rodzinie, uzależnienie, trudności wychowawcze, klęski żywiołowe. Nie ma zamkniętego katalogu życiowych trudności uprawniających do skorzystania z pomocy. O udzielenie wsparcia ze strony państwa należy wystąpić do ośrodka pomocy społecznej. Warto wiedzieć, że zadania z zakresu pomocy społecznej realizują organizacje pozarządowe i Kościoły.
W tym rozdziale omawiamy zakres ustawowej pomocy społecznej i sposób ubiegania się o nią.
Podstawy prawne:
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U.2013.182 t.j. z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz.U.05.189.1598 późn. zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2015 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. (Dz. U.2015.1058).
Wpłacam DAR
Drogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie
1,5% podatku na sfinansowanie rzecznictwa praw i poradnictwa obywatelskiego dla najuboższych. Dziękujemy!
Publikacja jest finansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.