Choroba, niepełnosprawność bądź inna przeszkoda, której nie można pokonać są podstawą do wnioskowania o dowód osobisty bez konieczności osobistego stawienia się w tej sprawie w urzędzie.
Od 1 marca 2015 r. obowiązuje nowy wzór dowodu osobistego. Dowód osobisty nie zawiera już następujących danych: adresu zameldowania, wzrostu, koloru oczu i zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu.
Fotografia na dowodzie jest taka sama jak w paszporcie. Rozmiary i format dowodu osobistego pozostają takie same jak dotychczas.
Dowód osobisty jest ważny 10 lat z wyjątkiem dowodu wydanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który jest ważny przez 5 lat.
Po 1 marca 2015 nie ma konieczności wymiany dokumentów, gdyż aktualne dowody osobiste zachowują swoją ważność do upływu terminów w nich określonych.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w dowolnej gminie w kraju lub drogą elektroniczną. Wniosek składany w gminie należy podpisać własnoręcznie, natomiast elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego będziemy wymaga uwierzytelnienia podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP.
Fotografię jaką mamy dołączyć do wniosku musimy zrobić nie wcześniej, niż na 6 miesięcy przed terminem złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego.
Jeżeli nasz stan zdrowia (choroba, niepełnosprawność) bądź inna przeszkoda, której nie możemy pokonać uniemożliwia nam osobiste złożenie wniosku w gminie pracownik urzędu gminy może odebrać od nas wniosek w miejscu naszego pobytu a dowód osobisty może zostać wydany w gminie naszemu pełnomocnikowi.
Przepisy dotyczące występowania z wnioskiem o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych nie uległy zmianie. Nadal z wnioskiem tym występuje rodzic, opiekun prawny lub kurator.
W przypadku utraty dowodu osobistego unieważnia go gmina, do której została zgłoszona utrata dokumentu a nie jak dotychczas gmina, która wydała dokument.
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.