Rachunek rodzinny jest rachunkiem zwolnionym od egzekucji - komornik nie może dokonać jego zajęcia, zatem środki znajdujące się na tym rachunku są całkowicie zabezpieczone przed egzekucją.
Ustawa z dnia z dnia 10 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw umożliwiła prowadzenie przez banki i SKOK-i dla osób otrzymujących pomoc ze strony państwa w formie różnego rodzaju świadczeń niepodlegających egzekucji, wyodrębnionych rachunków rodzinnych, do których komornicy nie będą mieli dostępu.
Posiadaczami takich rachunków mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne, którym przyznano niepodlegające egzekucji świadczenia, o których mowa w art. 833 § 6 i 7 Kodeksu postępowania cywilnego - z wyjątkiem świadczeń alimentacyjnych, to jest:
- świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, - zasiłki dla opiekunów,
- świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenie wychowawcze,
- świadczenia, dodatki i inne kwoty przyznane na podstawie ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
- środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej.
Na rachunek rodzinny będą wpłacane wyłącznie środki pieniężne pochodzące z w/w świadczeń - na rachunek ten nie mogą wpływać alimenty, wynagrodzenie za pracę, renta/emerytura itp.
Rachunek rodzinny może być prowadzony tylko dla jednej osoby fizycznej.
Warunkiem uruchomienia rachunku rodzinnego będzie przedłożenie przez zainteresowanego bankowi/SKOK-owi zaświadczenia wystawionego przez jednostki wypłacające świadczenia, zawierającego numery rachunków bankowych, z których te świadczenia są wypłacane – zaświadczenie to stanowić będzie załącznik do umowy rachunku rodzinnego.
Otwarcie i prowadzenie rachunku rodzinnego oraz wypłaty z tego rachunku w banku/SKOK-u, w którym rachunek jest prowadzony, są wolne od jakichkolwiek opłat i prowizji. Nieodpłatne jest również wydanie karty do rachunku i wypłaty z bankomatów danego banku oraz bankomatów wskazanych przez SKOK.
Jeśli zatem chcemy mieć gwarancję, że komornik nie zajmie wpływających na nasz rachunek bankowy świadczeń niepodlegających zajęciu – powinniśmy otworzyć w banku lub w SKOK-u rachunek rodzinny.
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.