Svieta i Albina

Sveta jest odważną mamą, a Albina dzielną córką, która walczy od urodzenia z rdzeniowym zanikiem mięśni SMA. Nie sądziły, że przyjdzie im mierzyć się z kolejną wojną. Uciekły z Mikołajewa, które dziś leży w gruzach. Dostały się do nas – zamieszkały w hostelu interwencyjnym Stowarzyszenia SPES. To trzecia rodzina, której towarzyszymy w drodze do wolności i niezależności. 

Świętowała 18-stkę jak księżniczka 

Albina marzyła, że w dniu 18. urodzin spotka się z przyjaciółmi w rodzinnym Mikołajowie i z nimi będzie świętować. Życie napisało inny scenariusz. Wspólnie z jej mamą zrobiliśmy jednak wszystko, aby ten dzień był wyjątkowy. Przyszliśmy z życzeniami i prezentami. Były uśmiechy, dobre słowo i mega balony. Poznaliśmy też artystyczną duszę Albiny. Ma ciekawe hobby — zgłębia sztukę makijażu i różne stylizacje związane z modą, kostiumami. W dorosłość wkroczyła jako księżniczka z pięknym diademem na głowie. 
 

Gdy wybuchała wojna, mówiłam sobie, że to potrwa chwilę i jakoś przeczekamy. Byłam spokojna do czasu, aż ostrzelali nasz blok. Przeżyłyśmy, bo nasze mieszkanie było środkowe. Wówczas zdecydowałyśmy z mamą, że uciekamy. - opowiada Albina.

 

Wspieramy uchodźców wojennych z Ukrainy — prosimy o darowizny na ten cel

Bank Pekao SA nr 55 1240 2959 1111 0000 3126 0611
tytuł przelewu: UKRAINA

 

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na rehabilitację i integrację osób z niepełnosprawnością, w tym uchodźców wojennych z Ukrainy. Dziękujemy!

Świętujemy urodziny Albiny (od lewej: Ewa, Staszek, Albina, Svieta)Albina z mamą oraz wolontariuszami SPES na kręgielniAlbina wraz z wolontariuszkami na kręgielni

Proste sprawy nie tak proste  

Pierwsze dni i tygodnie w Polsce upłynęły na załatwianiu peseli, kart sim, kont bankowych. Wydaje się, że to proste sprawy. Nie do końca tak jest z wielu powodów. Bariera językowa, czekanie w kolejkach, nieznajomość miasta, trauma po ucieczce przed wojną czy wreszcie sama niepełnosprawność Albiny i poruszanie się na wózku. W każdym razie towarzyszyliśmy rodzinie w zdobyciu potrzebnych dokumentów, pomogliśmy dostać się do lekarza, dużo rozmawiamy z nimi o ich potrzebach i wspólnie szukamy rozwiązań. Svieta i Albina świetnie sobie radzą i są coraz bardziej samodzielne w Polsce. Same już zajmują się zakupami, obiadami. Wspieramy rodzinę stypendium, które zwiększa zakres niezależności. Wspólne zamieszkanie dwóch rodzin z Ukrainy w naszym interwencyjnym hostelu umożliwia im współdziałanie i wspieranie się nawzajem. Svieta i Albina poznały się także z naszymi wolontariuszami podczas spotkania Klubu Integracyjnego. Wspólna gra w kręgle dała wszystkim porządny zastrzyk energii.  

Plan: intensywna rehabilitacja 

Dziewczyny mają plany i marzenia. Albina jest świetna w rysunku graficznym. Szkoli się także w projektowaniu graficznym i z obsługi programu do obróbki graficznej Photoshop. Drugi ważny cel to rehabilitacja. Fundacja SMA poszukuje dla nich miejsca stałego pobytu, w którym możliwa będzie intensywna rehabilitacja, leczenie oraz osiąganie celów życiowych i pełnej niezależności. Jednym z rozważanych kierunków jest Wielka Brytania. Fundacja SMA szuka obecnie osoby lub organizacji, która zaprosi rodzinę do siebie. Albina marzy także o tym, aby ich rodzina była znowu razem. Tęskni za tatą, który został na Ukrainie.  

Pomogliśmy wyjechać na Weekend ze SMAkiem 

Albina i jej mama były przeszczęśliwe gdy otrzymały zaproszenie z Fundacji SMA na coroczną konferencję Weekend ze SMAkiem w Józefowie pod Warszawą. Dla obu naszych ukraińskich rodzin (O Bakirze przeczytasz w artykule: Bomby zniszczyły ich dom) zorganizowaliśmy w przychodni rentgen stawów biodrowych i kręgosłupa, aby podczas konferencji mogły skonsultować stan zdrowia z lekarzami. Było to skomplikowane zadanie zarówno pod względem transportu jak i przeprowadzenia samego prześwietlenia, ale na szczęście zdążyliśmy. Do Warszawy pojechali samodzielnie pociągiem. To kolejny krok, w którym przełamywały bariery i zdobywały nowe doświadczenia na polskim gruncie. 
 
Dziękujemy za pomoc naszych kochanym Wolontariuszom, zwłaszcza Marcie, Ani, Oli, Darczyńcom oraz zespołowi Terenowego Punktu Pomocy Społecznej nr 2 w Katowicach. 

 


Wspieramy uchodźców wojennych z Ukrainy — prosimy o darowizny na ten cel
Bank Pekao SA nr 55 1240 2959 1111 0000 3126 0611
tytuł przelewu: UKRAINA
 

Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA - Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

 
program Rita logo
  • fio
  • adwokat ewa
  • Do Rzeczy
  • Komitet do spraw pożytku publicznego
  • Gość Niedzielny
  • zthiu
  • szip
  • IPS
  • izba lekarska
  • seminarium
  • oblaci
  • Fundacja Nasza Szkoła
  • renovabis
  • Google
  • NIW
  • ralus
  • prowincja
  • weglosmyk
  • Non Profit
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC