Osoba, która ucierpiała w wyniku wypadku w pracy lub choruje na chorobę zawodową może otrzymać świadczenia z ZUS pod warunkiem, że w tym czasie była zgłoszona do ubezpieczenia wypadkowego.
Ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwane dalej ubezpieczeniem wypadkowym, jest jednym z czterech rodzajów ubezpieczenia społecznego - obok ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i chorobowego.
Obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby objęte ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym (czyli mówiąc potocznie zgłoszone do ZUS) – z pewnym wyjątkami.
Ubezpieczeniu wypadkowemu nie podlegają:
System ubezpieczeń społecznych nie przewiduje możliwości dobrowolnego ubezpieczenia się w przypadku ubezpieczenia wypadkowego.
W razie zaistnienia wypadku przy pracy lub stwierdzenia choroby zawodowej, przysługują następujące świadczenia, których płatnikiem jest ZUS:
dla poszkodowanego:
a w razie śmierci poszkodowanego, przysługują:
Poszkodowany nie uzyska świadczeń wypadkowych, jeśli:
Jeżeli zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że poszkodowany znajdował się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, płatnik składek kieruje go na badanie niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie. Poszkodowany jest obowiązany poddać się temu badaniu - odmowa lub inne zachowanie uniemożliwiające jego przeprowadzenie powoduje pozbawienie prawa do świadczeń, chyba że ubezpieczony udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły poddanie się temu badaniu. Jeśli w wyniku badań okaże się, że poszkodowany był w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych – zostanie obciążony kosztami badań.
Wpłacam DARJeśli nasz poradnik był pomocny - prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!
Copyright © SPES 1999 - 2021. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.
Poradnik "Twoje Prawa" jest udostępniany na zasadach określonych szczegółowo w Warunkach korzystania z serwisu. Ostatnia aktualizacja poradnika miała miejsce: 2020-09-01.
© SPES 1999-2021
Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!
Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC