Gimnastyka - niezerwana nić połączenia

"Tak jak z początku syn się obawiał i wstydził ćwiczyć przed kamerką, tak teraz z wielką niecierpliwością czeka na zajęcia. Mówi mi: mamo ja się dzisiaj wygimnastykuję i spotkam się z przyjaciółmi" – opowiada mama Sebastiana, uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES. Oboje regularnie biorą udział w gimnastyce online. 

Walczymy ze skutkami izolacji i organizujemy zajęcia na odległość

Z powodu pandemii, zajęcia w Warsztacie Terapii Zajęciowej im. Ojca Stanisława Bocera są zawieszone do odwołania. Uczestnicy, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, pozostają w domach. W ten sposób próbujemy ich chronić przed wirusem. Jednak izolacja niesie ze sobą opłakane skutki, bo zrywa więzi, przygnębia, osłabia. Tak jak przy wiosennym zamknięciu organizujemy terapię w domach uczestników – dostarczamy materiały do produkcji ekologicznej podpałki. Terapeuci dzwonią do uczestników, rozmawiają, aby choć w takiej formie „być razem”. 
 
 

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na rehabilitację i integrację osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy!

Jak rozruszać ciało i umysł? 

Uczestnicy robią podpałkę w domach. To super, ale co dalej? Co z zastałymi mięśniami? Docierają do nas smutne wieści, że Grzesiu nie chce już wstać z łóżka… Brak codziennego kontaktu z Warsztatem, zajęciami i przyjaciółmi zabrał mu poczucie bezpieczeństwa, jego codzienność, którą tak lubił, rutynę, której potrzebował. Specyfika poważnej niepełnosprawności intelektualnej powoduje, że sam z siebie nie ma motywacji do działania. Dlatego potrzebuje nas. Wprowadziliśmy kolejny element – gimnastykę online dwa razy w tygodniu dla uczestników i ich rodziców. Mamy wspólny cel i wzajemnie się mobilizujemy. 
 
„Będę ćwiczyć w środę z kijami. Będę ćwiczyć z Beatą…”  - powtarza Ela, niepełnosprawna mieszkanka Domu Św. Józefa, która z niecierpliwością wyczekuje każdego spotkania. 
 

Zapraszamy na gimnastykę online dwa razy w tygodniu: w środy o godz. 16.00 oraz w piątki o godz. 9.30. Zajęcia prowadzi rehabilitantka mgr Beata Sikora. Łączymy się przez Skype - LINK
 

Sebastian wie, że jednak ma kolegów

Nie ma niczego odkrywczego w stwierdzeniu, że ruch to zdrowie. Wiemy, że wydzielają się wtedy endorfiny, dotleniamy mózg, stymulujemy mięśnie i stawy. Mamy lepsze samopoczucie i w ogóle więcej nam się chce. A co się dzieje gdy spoglądasz komuś w oczy, widzisz, że uśmiecha się do ciebie…? Nawet bariera monitora nie powstrzyma tego, co się dzieje w twoim sercu… 
 
Chodzi o coś więcej niż o gimnastykę… To jakby niezerwana nić polaczenia. Pomimo izolacji czujemy się mniej samotni. Mój syn Sebastian zaczął się nawet dopominać o klub. Widzi, że jednak ma kolegów. Ostatnio powiedział: jakbym się spotkał z nimi online to może potem mógłbym na żywo…? – opowiada mama Sebastiana. 
 
Sebastian jest osobą z autyzmem. Ciężko mu w bezpośrednich kontaktach z ludźmi. Pracuje w Ośrodku Terapii SPES, gdzie robi budki lęgowe dla ptaków. W pracy jak w pracy, choć relacje są ważne, koncentrujemy się na zadaniach. Jeśli chodzi o klub integracyjny, jak sama nazwa wskazuje, akcent kładziemy na budowanie relacji. Sebastian jak dotąd nie wziął udziału w klubowym spotkaniu, bo było to dla niego zbyt trudne. Tym bardziej cieszy jego reakcja. Jeśli przez gimnastykę online możemy teraz dać mu odczuć, że jest dla nas ważny, możemy wzbudzić w nim pragnienie spotkania na żywo po pandemii - to jest to bezcenne. 
  • Komitet do spraw pożytku publicznego
  • Do Rzeczy
  • IPS
  • oblaci
  • Fundacja Nasza Szkoła
  • fio
  • NIW
  • Google
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC