Renta z tytułu niezdolności do pracy jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym osobom, które utraciły zdolność pracy i mają odpowiednio długo opłacane składki ZUS. Świadczenie zostanie przyznane w formie decyzji o prawie do renty, jeśli ubezpieczony spełni łącznie określone ustawowo warunki.
Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje osobie, która:
Kiedy jest mowa o okresach składkowych i nieskładkowych, to u większości osób chodzić będzie po prostu o okres zatrudnienia. Są tu jednak zaliczane również inne okresy. np. okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłku dla bezrobotnych, niektórych zasiłków z pomocy społecznej. Do okresów nieskładkowych zalicza się między innymi: okres nauki w szkole wyższej, okres urlopu wychowawczego w określonej ustawą wysokości, okresy sprawowania opieki nad całkowicie niezdolnym do pracy i samodzielnej egzystencji członkiem rodziny. Ze względu na gąszcz sformułowań nie przytaczamy ich tutaj w całej rozciągłości. W przypadkach wątpliwych konieczna jest lektura ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a najlepiej fachowa pomoc prawnika.
Podstawą wymiaru składek za okres, za który ubezpieczony nie jest w stanie przedstawić dowodów potwierdzających wysokość zarobków, będzie kwota minimalnego wynagrodzenia w danym okresie. Dotąd w takiej sytuacji ZUS przyjmował, iż wnioskodawca nie miał żadnego dochodu. Każda osoba posiadająca oryginalne świadectwa pracy potwierdzające fakt zatrudnienia, będzie mogła zwrócić się do ZUS o przeliczenie świadczenia.
Wymagany ustawą okres składkowy i nieskładkowy wynosi łącznie co najmniej:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Powyższy okres powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.
Osoby, które udowodniły okresy składkowe wynoszące, co najmniej 25 lat dla kobiety i 30 lat dla mężczyzny oraz są całkowicie niezdolne do pracy nie muszą wykazywać przewidzianego pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego przypadającego w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Do przygotowania wniosku, lecz wyłącznie za zgodą osoby, która stara się o rentę, jest zobowiązany pracodawca (zakład pracy). Powinien to uczynić na 30 dni przed ustaniem prawa do zasiłków chorobowych. Załącznikami do wniosku powinny być dokumenty uzasadniające prawo do renty i jej wysokości - głównie chodzi o dokumentację medyczną oraz dokumenty potwierdzające staż pracy i inne okresy nieskładkowe.
Wniosek o ustalenie prawa do renty może również złożyć sam zainteresowany. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9), informację o okresach składkowych i nieskładkowych (druk ERP-6), zaświadczenia od pracodawców o stażu pracy i zarobkach (RP-7), inne dokumenty potwierdzające pracę i zarobki np. świadectwa pracy, angaże, legitymacja ubezpieczeniowa. Formularze są dostępne w oddziałach ZUS i na stronie internetowej Zakładu.
W toku ubiegania się o rentę osoba zainteresowana ma obowiązek osobistego stawienia się i poddania się wskazanym badaniom.
Osoba wezwana może złożyć pisemny wniosek z prośbą o zwrot kosztów podróży, przedstawiając bilety lub rachunki. Jeżeli stan zdrowia osoby wezwanej wymaga opieki innej osoby ZUS może wyrazić zgodę na zwrot kosztów przejazdu opiekuna. Zgoda – również na wniosek osoby wezwanej - powinna być uzyskana wcześniej, przed wyjazdem z osobą towarzyszącą na badanie.
W przypadku, gdy osobiste stawiennictwo mogłoby narazić osobę badaną na pogorszenie stanu zdrowia badanie może się odbyć w miejscu pobytu osoby chorej.
Jeśli sąd uwzględni odwołanie – czyli zmieni zaskarżoną decyzję ZUS i przyzna prawo do renty - i wyrok ten stanie prawomocny, strona nie musi składać w ZUS jakiegokolwiek kolejnego wniosku ani samodzielnie doręczać ZUS wyroku. Sąd wysyła do ZUS prawomocny wyrok i zwraca akta rentowe strony, a ZUS w ciągu 30 dni od wpływu z sądu prawomocnego wyroku wydaje decyzję ustającą wysokość świadczenia rentowego i w tym samym terminie dokonuje wypłaty renty.
Organ rentowy wydaje decyzję w sprawie prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Jeżeli w wyniku decyzji zostało ustalone prawo do świadczenia oraz jego wysokość, w powyższym termini organ dokonuje wypłaty świadczenia.
Natomiast w razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego, czyli sądu, za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uważa się również dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego, jeżeli organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za nieustalenie ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Sąd, wydając orzeczenie, stwierdza odpowiedzialność organu rentowego.
Zatem, za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji w sprawie świadczenia uznaje się dzień wpływu do organu rentowego prawomocnego wyroku tylko wówczas, gdy za nieustalenie tych okoliczności we wcześniejszym terminie organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności.
Oznacza to, że jeśli organ rentowy odmówił przyznania świadczenia lub jego podwyższenia, a następnie w drodze postępowania odwoławczego, świadczenie to zostało uprawnionemu przyznane – w zależności od tego, czy decyzja organu była następstwem błędu, za który organ ponosi odpowiedzialność, uprawniony będzie miał prawo do odsetek bądź nie. O tym, czy organ rentowy ponosi tę odpowiedzialność, sąd powinien orzec z urzędu w wyroku zmieniającym decyzję i przyznającym czy podwyższającym świadczenie – czyli w wyroku powinno znaleźć się stwierdzenie, że organ tę odpowiedzialność ponosi bądź że jej nie ponosi.
Przykładowo, nieprawidłowe działanie lekarza orzecznika, jak i komisji lekarskiej, wyrażające się w nietrafnym orzeczeniu o zdolności do pracy jest okolicznością, za którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi odpowiedzialność skutkującą koniecznością wypłaty odsetek, skoro jedynie z tej przyczyny doszło do opóźnienia w przyznaniu świadczenia w należnej ubezpieczonemu wysokości.
Jeżeli w sentencji wyroku brak będzie stwierdzenia o odpowiedzialności organu rentowego, stronie przysługuje wniosek o uzupełnienie wyroku w tym zakresie. Wniosek o uzupełnienie wyroku należy złożyć nieprzekraczalnym terminie dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku. Jeśli strona wniosku tego nie złożyła, może w osobnym trybie dochodzić odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia – czyli może złożyć w organie rentowym wniosek o wypłatę odsetek za opóźnienie w wypłacie świadczenia, a jeśli organ rentowy wyda decyzję odmowną – wnieść odwołanie do sądu ubezpieczeń społecznych, domagając się zmiany zaskarżonej decyzji i zasądzenie należnych odsetek.
Wpłacam DAR Drogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1,5% podatku na sfinansowanie rzecznictwa praw i poradnictwa obywatelskiego dla najuboższych. Dziękujemy!
Publikacja jest finansowana przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030.
Copyright © SPES 1999 - 2025. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.
Poradnik "Twoje Prawa" jest udostępniany na zasadach określonych szczegółowo w Warunkach korzystania z serwisu. Ostatnia aktualizacja poradnika miała miejsce: 2024-12-13.
© SPES 1999-2025
Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!
Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC