Stowarzyszenie SPES obchodzi jubileusz 35-lecia w 2021 roku. Przede wszystkim mówimy - dziękuje, bo to Ty umożliwiasz nam pomaganie od tylu lat. Daj się zaprosić w podróż sentymentalną. Napisz swoje wspomnienie. Wyszukaj ulubione zdjęcia i wyślij do nas. Z zebranych materiałów chcemy przygotować jubileuszowy album, aby utrwalić 35 lat działalności.
Kochani Darczyńcy i Przyjaciele, Podopieczni, Rodzice i Opiekunowie, Wolontariusze i Pracownicy - życzymy Wam radości, wiary, miłości i NADZIEI, która nigdy nie gaśnie. Niech Boża Dziecina rodzi się w Waszych sercach każdego dnia.
Kup cegiełkę i ufunduj roczne stypendium dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Półki w sklepie Kabum aż uginają się od cegiełek. Potrzebujemy Aniołów, którzy pilnie dostarczą je naszym stypendystom. Ich tatusiowie i mamusie dobrze je wykorzystają do budowy solidnej opieki. Prosimy, dołącz do akcji charytatywnej Fundacji Dokładam się oraz sklepu Kabum.
Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES informuje, iż zwołuje Walne Zebranie Członków. Zebranie odbędzie się on-line: w dniu 18 grudnia 2020 r. (piątek) o godz.17.30 – w pierwszym terminie; w dniu 11 stycznia 2021 r. (poniedziałek) o godz.17.30 – w drugim terminie (w przypadku braku kworum w dniu 18 grudnia 2020 r.)
Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia SPES w Katowicach jest beneficjentem grantu w ramach projektu grantowego „Bezpieczne WTZ i rehabilitacja społeczno – zawodowa osób z niepełnosprawnościami”.
W trakcie pandemii walczymy ze skutkami izolacji i organizujemy zajęcia na odległość dla uczestników Ośrodka Terapii SPES, w tym także gimnastykę. "Tak jak z początku syn się obawiał i wstydził ćwiczyć przed kamerką, tak teraz z wielką niecierpliwością czeka na zajęcia. Mówi mi: mamo ja się dzisiaj wygimnastykuję i spotkam się z przyjaciółmi" – opowiada mama Sebastiana
Kamil i jego rodzina dostaną upragnione mieszkanie z miasta. Prezydent Krakowa opierał się przed tym 8 lat. Jednak po interwencji Stowarzyszenia SPES w sądzie i korzystnym dla rodziny wyroku, włodarzom miasta zabrakło argumentów. Rodzina już oglądała mieszkanie dostosowane do potrzeb dziecka w ciężkim stanie klinicznym. Czekamy na umowę najmu. Jest radość!
Prosimy, dołącz do licytacji i podaruj stypendystom SPES piękny widok na przyszłość – szansę na trwałą zmianę. VISITzakopane.pl zorganizowało aukcję charytatywną dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Przedmiotem licytacji jest 3-dniowy pobyt w apartamencie z pięknym widokiem na Tatry - bezpieczny, z dala od tłumów, do wykorzystania także późną wiosną.
Kaja ma 11 lat i 11 operacji za sobą. Choruje na glikogenozę, która niszczy jej wątrobę oraz na chorobę Olliera, która deformuje kości. W tej walce pomagają jej mama i siostra. Mieszkają w fatalnych warunkach, bez ciepłej wody. Leczenie pochłania wszystkie pieniądze rodziny. Przyjęliśmy Kaję do Programu Pomocy Dzieciom w 2020 r. Pomóż nam jej pomóc.
Cztery zespoły biegłych. Trzy razy zespół Ośrodka Poradnictwa SPES pisze zastrzeżenia do opinii biegłych. Trzy lata pracy. W końcu wyrok sądu korzystny dla rodziny. Sąd zaliczył dorastającego Kamila do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe. Wygraliśmy!
Mateusz pochwalił się zdjęciami z wakacji. Spędził kilka dni w Niedzicy z najbliższymi. Wyjątkowe wydarzenie w życiu 17-latka, zwłaszcza dlatego, że przez ostatnie miesiące był bliski śmierci. To historia nie tyle o wakacjach, lecz o tym jak trudno stypendystom na nie wyjechać. Odpoczynek był potrzebny całej rodzinie. Dziękujemy Kochani Darczyńcy za wsparcie.
Wspólnota Spotkań dla Dzieci wyruszyła w swoje pierwsze wspólne wakacje. Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną razem z asystentami zamieszkały w Akademii Kuraszków. Każdy dzień dawał możliwość zdobycia nowej sprawności i odznaki. Jednak przede wszystkim był to czas przyjaźni i budowania relacji.
Dzięki Darczyńcom dofinansowaliśmy kurs angielskiego dla Andrieja, taty naszego stypendysty Programu Pomocy Dzieciom. W pracy prowadzi coraz więcej rozmów z zagranicznymi parterami, dlatego uczy się języka. Andrej kolejny raz wykorzystał szansę i podniósł kwalifikacje zawodowe. A wszystko po to, by zobaczyć uśmiech na twarzy swojego nadzwyczajnego synka.
Jest radość! Uczestnicy wrócili do pracy w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Minęło dokładnie 118 dni odkąd zamknęliśmy Warsztat z powodu epidemii, a nasi niepełnosprawni Przyjaciele pozostawali w domach. Towarzyszyliśmy im w tym trudnym okresie, organizując rehabilitację w domach. Na szczęście teraz możemy się już spotkać, żeby wspólnie pracować.
Wygraliśmy w sądzie dla mamy i jej niepełnosprawnej córeczki. Urzędnicy błędnie interpretowali określenie „wydanie orzeczenia”, przez co odmawiali kobiecie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego wstecz czyli za blisko trzy lata. W sądzie złożyliśmy skargę wraz z opinią Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. WSA w Warszawie uznał, że urzędnicy naruszyli przepisy.
Rodzice Zuzi, naszej stypendystki, zdecydowali się złożyć pozew frankowy przeciwko bankowi. Dzięki Darczyńcom sfinansowaliśmy koszty prowadzenia sprawy w pierwszej instancji. Ewentualna wygrana umożliwi spłatę kredytu i ułatwi zmianę mieszkania z trzeciego piętra na parter.
Dostaliśmy dotację z FIO na działania rzecznicze Ośrodka Poradnictwa SPES, czyli na bezpłatne porady obywatelskie i socjalne, publikację Poradnika „Twoje Prawa". Poradnictwo pozwala SPES monitorować prawo i wyłapywać przypadki systemowego naruszania praw osób niepełnosprawnych, zagrożonych ubóstwem, projektować zmiany w przepisach.
Dwa tygodnie radości! Tak, bo organizujemy letnie wakacje we wspólnocie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w dniach 3-15 sierpnia 2020 r. Dołącz do grupy asystentów (wolontariuszy) i daj przyjaźń tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Nieważne ile masz lat, jakie masz wykształcenie, gdzie mieszkasz...Zapisz się już dziś.
Epidemia sprawiła, że rodzice dzieci w ciężkim stanie klinicznym mają jeszcze trudniej. Więcej wydatków, zero rehabilitacji domowej. Część ojców nie pracuje, z powodu przestoju w swojej branży. A jak radzi sobie Emil i jego rodzina? Jak można pomóc stypendystom? – o tym w Tygodniku Lisickiego Do Rzeczy, który sprawuje patronat nad Programem Pomocy Dzieciom.
Zostań w domu i wspieraj osoby niepełnosprawne w rehabilitacji. Z powodu pandemii zamknęliśmy Warsztat Terapii Zajęciowej, aby chronić najsłabszych przed koronawirusem. Teraz walczymy na odległość o utrzymanie ich sprawności. Przygotowaliśmy dla uczestników Warsztatu domowe zestawy do produkcji podpałki, motywujemy do gimnastyki. Prosimy Cię o wsparcie finansowe, rzeczowe i o dobre słowo, abyśmy mogli przetrwać pandemię.
Z troski o niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców Domu Św. Józefa, socjusze-opiekunowie zdecydowali się na pełną kwarantannę razem z pozostałymi domownikami. W ogóle nie opuszczają domu. Tak chronią mieszkańców przed epidemią koronawirusa. Na szczęście mogą liczyć na pomoc asystentów, którzy dowożą im artykuły ze sklepu, dzwonią, poświęcają czas.
Z powodu błędu komornika, pobierała alimenty, mimo, że ojciec dzieci już nie żył. Urzędnicy uznali świadczenie za nienależnie pobrane i kazali je zwrócić. Wyjaśniając sprawę, nie uwzględnili braku winy niepełnosprawnej kobiety oraz jest dramatycznej sytuacji życiowej. Zaskarżyliśmy ich decyzje do sądu. Sąd orzekł, że kobieta jest niewinna, a urzędnicy dwóch instancji naruszyli przepisy.
Kupiliśmy stoły o regulowanej wysokości dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej, osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak się okazało, praca przy nich, ma zbawienny wpływ nie tylko na prawidłową postawę ciała i zdrowie. Jeden z uczestników, dzięki stołom sit/stand, zaczął aktywniej współpracować z terapeutą.
Kamil jest w ciężkim stanie klinicznym. Stypendysta Programu Pomocy Dzieciom ma 19 lat. Jest leżący i karmiony dojelitowo. Każda zmiana pościeli, pampersa czy przenoszenie na wózek wiąże się z ogromnym wysiłkiem rodzica. Udało się ten problem rozwiązać, montując na suficie podnośnik.
Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda spotkała się z osobami niepełnosprawnymi w Stowarzyszeniu SPES w Katowicach 20 lutego. Pani Prezydentowa zobaczyła jak pracują uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej, wzięła udział w obiedzie wspólnie z mieszkańcami Domu Rodzinnego Św. Józefa. Rozmawiała z pracownikami Ośrodka Poradnictwa oraz z rodzicami osób niepełnosprawnych.
Już po raz trzeci dołączyliśmy do akcji Ptaszkowe Love w CH 3 Stawy w Katowicach. Niepełnosprawni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej SPES, uczyli mieszkańców jak zmontować budkę lęgową i chronić ptaki w mieście. Było widać pewność siebie w ich pracy.
Wykazaliśmy, że Prezydent Miasta Katowice niesłusznie odmówił niepełnosprawnej kobiecie rozpatrzenia wniosku o zamianę mieszkania komunalnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok uznający, że skarga sporządzona przez zespół SPES w tej sprawie jest zasadna. Sąd ocenił działanie Miasta jako niezgodne z prawem.
Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujące się dziećmi w ciężkim stanie klinicznym, mogą ubiegać się o stypendia Stowarzyszenia SPES. Rozpoczynamy nabór wniosków, który potrwa do 5 marca br.
Krzysiu wraz z rodzicami dziękuje Darczyńcom za podjazd dla wózków inwalidzkich. Zakończyliśmy budowę dla stypendysty. Rodzina mieszka w małej wiosce na Podkarpaciu w domu z wysokim parterem. Teraz mama bez przeszkód może wyjść z synem na spacer, by mógł oddychać świeżym powietrzem, cieszyć się promieniami słońca.
Były w centrum wydarzenia i to z ich powodu zgromadzili się darczyńcy, wolontariusze, pracownicy i sympatycy Stowarzyszenia SPES. Osoby niepełnosprawne jednoczyły podczas Święta Wspólnoty. Blisko 200 osób spotkało się 12 stycznia na Mszy Świętej i kolędowaniu w Katowicach-Panewnikach.