Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Dotacja z FIO na rzecznictwo praw

Dostaliśmy dotację z FIO na działania rzecznicze Ośrodka Poradnictwa SPES, czyli na bezpłatne porady obywatelskie i socjalne, publikację Poradnika „Twoje Prawa" oraz powiązane z nimi programy rzecznictwa praw. 

Poradnictwo pozwala SPES monitorować prawo i rozpoznawać przypadki systemowego naruszania praw osób niepełnosprawnych, zagrożonych ubóstwem, projektować zmiany w przepisach.

Od porady do zmian systemowych

Ośrodek SPES w ramach specjalistycznych programów zapewnia bezpłatną pomoc prawną w indywidualnych sprawach, których charakter może poprawić sytuację  osób z  niepełnosprawnością,  znajdujących się w niedostatku i osamotnieniu.  

Model działania Ośrodka to  poradnictwo w połączeniu z oddziaływaniem na polityki publiczne zarówno na poziomie lokalnym jak i ogólnokrajowym. W tym modelu jest realizowany Program Spraw Precedensowych i Inicjatywy Ustawodawczej. W ramach Programu, SPES uczestniczy w wybranych postępowaniach sądowych, których wynik może zmienić niekorzystną praktykę. Rekomenduje instytucjom, posiadającym wpływ na obowiązujące ustawodawstwa, projekty zmian legislacyjnych.

 

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!

diagram źródła finansowania ośrodka poradnictwa SPES

 


Case study: trafiały do nas osoby z nakazem eksmisji. Zauważyliśmy niezgodność uchwały mieszkaniowej m. Katowice z ustawą o ochronie praw lokatorów. Wojewoda Śląski zaskarży uchwałę mieszkaniową.


 

Wspiera nas Narodowy Instytut Wolności

W działaniach wspiera nas Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Udzielona dotacja z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) na lata 2014 – 2020 jest przeznaczona na współfinansowanie realizacji zadania publicznego pod tytułem: Rzecznictwo praw realizowane przez Ośrodek Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

logo programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Daj się zainspirować historiami bohaterów. Zapisz się na nasz Newsletter. Raz w miesiącu wyślemy Ci porcję radości. Tak, radości, bo cieszymy się gdy możemy WSPÓLNIE nieść nadzieję!


Chcemy być niezależni od dotacji publicznych - pomóż nam i wpłacaj darowiznę

Drodzy Darczyńcy, prosimy popatrzcie jeszcze raz na powyższy diagram, który przedstawia źródła finansowania Ośrodka Poradnictwa. Na pierwszy rzut oka widać, że bez Was byśmy zginęli. Wasze wsparcie czyli 1 procent podatku i darowizny to 38% wszystkich źródeł finansowania Ośrodka. Dotacja z FIO skończy się w listopadzie i wówczas deficyt wzrośnie do 69%. Prosimy bądźcie z nami, bo rzecznictwo jest mega potrzebne. 

WSPIERAM SPES