Stowarzyszenie SPES obchodzi jubileusz 35-lecia w 2021 roku. Przede wszystkim mówimy - dziękuje, bo to Ty umożliwiasz nam pomaganie od tylu lat. Daj się zaprosić w podróż sentymentalną. Napisz swoje wspomnienie. Wyszukaj ulubione zdjęcia i wyślij do nas. Z zebranych materiałów chcemy przygotować jubileuszowy album, aby utrwalić 35 lat działalności.
Kto jest na zdjęciu?
Na archiwalnym zdjęciu poniżej widać podopiecznych i wolontariuszy podczas obozu letniego w Krasiczynie koło Przemyśla, gdzie gościł nas ks. Stanisław Bartmiński. Na obóz jechali pociągiem. Nie było komórek, internetu ani żadnych innych wygód. Było ciężko, zwłaszcza osobom z niepełnosprawnością, które były pozostawione same sobie. To jednak nie przeszkadzało młodym ludziom spędzać wakacji z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, co w tamtych czasach było absolutnie niszowe.
Tak narodziła się przyjaźń, która trwa do dziś. Dzięki Tobie. Na zdjęciu znajdziesz między innymi Marcina Chruściela, który wraz ze schorowaną Mamą jest dziś mieszkańcem naszego
Domu Św. Józefa. Daj się zaprosić w podróż sentymentalną, a przy okazji pomożesz utrwalić 35 lat działalności Stowarzyszenia SPES.
Zostań współtwórcą albumu 35-lecia
Wróć pamięcią do czasów gdy spotykałeś się z osobami z niepełnosprawnością, podopiecznymi SPES lub miałeś z nami inny kontakt. Może przychodziłeś na sobotnie spotkania na Koszutce, jeździłeś na obozy wakacyjne, posługiwałeś w Domu Św. Józefa… Może pomagałeś w inny sposób…lub sam otrzymałeś pomoc…?
Czym były dla Ciebie te spotkania? Co osoby z niepełnosprawnością, a także inni wolontariusze, pozostawili w Twoim sercu? Jak to doświadczenie procentowało w Twoim życiu?
Wyciągnij album ze zdjęciami. Przypomnij sobie ludzi, daty, miejsca. Spróbuj napisać kilka słów tak od serca. Wybierz ulubione zdjęcia.
Zasługujesz na to, by zapisać się na kartach albumu
Już zapisałeś się na kartach historii. A gdy powstanie album będziesz miał namacalną pamiątkę i dowód, że wziąłeś udział w pięknej sztafecie pomocy wielu pokoleń. Kto wie, może nawet nie zdawałeś sobie sprawy, że wziąłeś udział w czymś tak wyjątkowym.
Nie możemy obiecać, że w albumie znajdą się wszystkie nadesłane materiały. Zespół redaktorski dokona wyboru, tak aby całość była spójna. Natomiast doceniając Twój wkład, jeśli wyrazisz chęć, umieścimy Twoje imię i nazwisko na liście współtwórców albumu.
Jak będzie wyglądał album?
Będzie przepełniony fotografiami i wspomnieniami. Znajdziesz w nim kroki milowe SPES, ciekawe życiorysy i historie osób, które dzięki Tobie odnalazły nadzieję.
Zależy nam, aby album był dostępny dla każdego. Będzie miał formę cyfrową. Nie zabraknie też wersji drukowanej, abyś mógł ją spokojnie przeglądać, strona po stronie w wygodnym fotelu.
Jak przygotować swoje wspomnienie (tekst)?
Najprościej będzie jeśli napiszesz na komputerze i wyślesz mailem.
Jak przygotować swoje zdjęcia?
- Jeśli to są stare zdjęcia analogowe – zeskanuj je. Polecamy w tym celu skorzystać z profesjonalnego labu, punktu ksero, itp. Kosztuje to parę złotych. Możesz je także dostarczyć do naszego biura i my zeskanujemy za Ciebie.
- Jeśli masz zdjęcia analogowe z lat 80-tych i 90-tych – to zeskanuj najlepiej wszystkie :-) Będziemy bardzo wdzięczni jeśli w ten sposób uchronisz je od zapomnienia.
- Jeśli masz zdjęcia cyfrowe – pamiętaj, aby ich nie zmniejszać. Powinny być dobrej jakości.
Jak dostarczyć nam materiały?
Wybierz opcję, która najbardziej Ci pasuje:
- Elektronicznie - wyślij na maila [email protected] Jeśli pliki (zdjęcia) są duże (mają kilka MB) skorzystaj z programu do wysyłki takich plików typu https://wetransfer.com/
- Tradycyjnie – pocztą na adres ul. Kościuszki 46, Katowice 40-048
Terminy i przebieg prac nad albumem
Przyszły rok, zwłaszcza jego pierwszą część, przeznaczymy na intensywne zbieranie materiałów. Najlepiej jeśli prześlesz nam wspomnienia DO KOŃCA MARCA 2021 roku.
Będziemy porządkować archiwum, które już mamy i uzupełniać je o nowe relacje i opinie. Następnie zespół redaktorski skomponuje całość. Kolejnym etapem będzie projekt graficzny i przygotowanie do druku. To tak w dużym uproszczeniu. Wydanie albumu planujemy na 2022 rok.
Potrzebujemy pomocy grafików, tekściarzy, dziennikarzy…
Cały proces wydawniczy nie jest łatwy. Zwłaszcza pod kątem tworzenia koncepcji graficznej, merytorycznej, pisania tekstów, które zapewnią spójność rozdziałów, redakcji stylistycznej i językowej. Dlatego jeśli jesteś specem, w którejś z tych dziedzin i chcesz pomóc – to czekamy na Ciebie! Pomóż nam przygotować album.
Podziel się wspomnieniami, bo jesteś częścią naszej historii.