Ratunek dla Ośrodka Terapii

SPES zbiera pieniądze na wykup budynku, w którym mieści się Ośrodek Terapii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Służy on potrzebującym od 22 lat. Prosimy, dołącz do zbiórki. Ośrodek Terapii SPES jest miejscem pracy i drugim domem dla niepełnosprawnych stolarzy. Tu budują pewność siebie, relacje, rozwijają umiejętności stolarskie przy produkcji budek lęgowych dla ptaków. Niestety możemy utracić to miejsce. Właściciel budynku chce je sprzedać.

 

WPŁAĆ TERAZ I URATUJ OŚRODEK TERAPII

 

 

Kim są stolarze – uczestnicy Ośrodka Terapii SPES?

Stolarzami są osoby z niepełnosprawnością intelektualną. W Ośrodku Terapii kształtują swoje umiejętności zawodowe w 7 pracowniach stolarskich. Pod okiem terapeutów montują budki lęgowe dla ptaków. Budki muszą spełniać wyśrubowane normy, więc jest to praca precyzyjna. Wymaga wiele treningu, aby efekt zadowolił klientów czyli np. Lasy Państwowe, firmy budowlane, spółdzielnie mieszkaniowe. Dziś śmiało możemy powiedzieć, że uczestnicy Ośrodka doszli do perfekcji i mają liczne sukcesy. Byli kilka razy instruktorami podczas ekologicznego wydarzenia Ptaszkowe Love w Centrum Handlowym 3 Stawy w Katowicach. A ostatnio wygrali przetarg na dostawę 200 budek dla jerzyków w ramach projektu „Ptasie familoki” z Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Stałym klientem stolarzy są Lasy Państwowe. 

 

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na ratowanie Ośrodka Terapii SPES, miejsca pracy i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dziękujemy!

 

niepełnosprawny Patryk pokazuje narzędzianiepełnosprawny montuje budkę dla ptakówSeweryn nawierca otwory w descePatryk montuje budkę dla ptaków

Jak powstał Ośrodek Terapii SPES? 

Ośrodek Terapii uruchomiliśmy w 1999 roku. Wiedzieliśmy, że nasi niepełnosprawni przyjaciele nie mają zajęcia po ukończeniu szkoły specjalnej. Już wtedy byliśmy z nimi w bliskich relacjach, bo SPES działa od 1986 roku i integrował społeczność osób z niepełnosprawnością i ich rodziny w ramach sobotnich spotkań integracyjnych przy parafii Ojców Oblatów oraz podczas letnich obozów wakacyjnych. Postanowiliśmy zadbać o nich i dlatego powstał Ośrodek Terapii. 
Poszukiwania budynku trwały kilka lat. Nasz Przyjaciel - śp. Ojciec Damian Szojda OFM, który był wówczas prowincjałem zakonu Ojców Franciszkanów, udostępnił nam na ten cel budynek domu katechetycznego przy franciszkańskiej parafii pw. Św. Antoniego z Padwy w Katowicach Starych Panewnikach. Od tego czasu, z roku na rok, adaptowaliśmy budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych tworząc profesjonalne miejsca pracy. Naszym celem było prowadzenie terapii na najwyższym poziomie. I z dumą możemy powiedzieć, że to się udało. Niestety miejsce pracy stolarzy nie jest własnością SPES. 

budynek wtz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrzebujemy 4,5 mln złotych 

Obecnie wynajmujemy dla Ośrodka Terapii tylko część sprzedawanych pomieszczeń, około 450 m.kw, zaś całość zabudowań ma około 1200 m.kw. wraz z działką ponad 0,6 hektara. Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych zdecydowała się sprzedać cały obiekt: dom katechetyczny (tu jest nasz ośrodek, pow. około 450 m. kw.), kaplicę, probostwo, ogród, ze względu na budowę nowego kościoła i klasztoru. Po licznych analizach Stowarzyszenie SPES zdecydowało się kupić cały teren wraz z budynkami (niestety nie ma możliwości wykupu tylko jednego budynku). Jednak, od decyzji do realizacji długa droga, gdyż musimy zebrać 4,5 mln złotych. Uruchomiliśmy zbiórkę publiczną na ten cel. Jest to dla nas ogromna kwota, ale wierzymy, że nasi Przyjaciele i Sympatycy pomogą uratować miejsca pracy dla stolarzy. W drodze negocjacji udało nam się uzyskać rozłożenie płatności na nieoprocentowane raty. Wynegocjowaliśmy także przesunięcie płatności pierwszej raty z grudnia 2021 r. na grudzień 2022 r.  Podpisalismy umowę przedwstępną. Poniżej mapka z planem terenu.
 

WPŁAĆ TERAZ I URATUJ OŚRODEK TERAPII

 

 

Mamy pomysł jak zagospodarować cały obiekt

Naszym głównym celem jest uratowanie Ośrodka Terapii. Nie widzimy możliwości zaczynania w innym miejscu od początku, a tak się stanie, jeśli znajdzie się inny kupiec. Średni wiek członków, sympatyków, zarządu SPES przekracza 60 lat. Podopieczni starzeją się szybciej niż my pełnosprawni. Ich rodzice są w podeszłym wieku i błagają nas o to, abyśmy zajęli się ich niesamodzielnymi dziećmi gdy ich zabraknie. 

Z kolei możliwość gospodarowania całym kompleksem, spowoduje, że nie będziemy musieli tworzyć ośrodka od nowa w innym miejscu oraz otworzy nam to drogę do rozwoju. Planujemy utworzenie kolejnej placówki wspomagającej zatrudnienie niepełnosprawnych i/lub rodzinnego domu dla tych podopiecznych, którym zabraknie rodziców  i/lub ośrodka wsparcia dla tych najmniej sprawnych. Gdybyśmy mogli kupić cały kompleks w Starych Panewnikach, dawałoby to właśnie szansę na rozwój i zabezpieczenie przyszłości podopiecznych, zaoszczędzenie ich rodzicom szukania pomocy gdzie indziej, utrzymania przez lata tworzonych więzi. 

Prosimy, uratuj miejsca pracy stolarzy - wpłać darowiznę

Dołącz do nas i pomóż uratować nasz ośrodek. Chodzi o przyszłość 35 osób z niepełnosprawnością. Także o przyszłość ich rodziców/opiekunów. Zapewniamy im opiekę wytchnieniową przez około 8 godzin dziennie. Większość z nich jest w podeszłym wieku. Wielu jest z rejonu Starych Panewnik  i najbliższych okolic, a więc trudno będzie im organizować dojazd w inne miejsca Katowic. Warsztat Terapii Zajęciowej SPES jest jedynym w południowych dzielnicach. I najważniejsze. Jeśli będziemy musieli zlikwidować ośrodek, stracimy bliskich nam ludzi. Więzi budowane przez lata zostaną zerwane. 

O akcji w mediach

Artykuł w Dzienniku Zachodnim: Niepełnosprawni stolarze z Katowic muszą zebrać 4,5 mln zł, żeby ocalić swoje miejsce pracy i terapii

Artykuł w Gościu Niedzielnym: Chcą ocalić gniazdo

Materiał w TVP3: Walczą o swój drugi dom. Pomoc pilnie potrzebna

TVP3: METROPULS - 5.11.2021

Artykuł w Do Rzeczy: Na ratunek stolarzom

Film Tomasza Samołyka: Kto jest prawdziwym katolikiem? *Dramy w kościele* | Wizyta w SPES

Reportaż w TV Trwam. Po stronie prawdy:  Stolarzom na pomoc. 09.02.2022


Przekaż darowiznę na ratowanie Ośrodka Terapii SPES dla (nie)pełnosprawnych stolarzy 


 • IPS
 • szip
 • izba lekarska
 • oblaci
 • adwokat ewa
 • Google
 • Fundacja Nasza Szkoła
 • Gość Niedzielny
 • Do Rzeczy
 • seminarium
 • Non Profit
 • renovabis
 • prowincja
 • ralus
 • fio
 • Komitet do spraw pożytku publicznego
 • zthiu
 • NIW
 • weglosmyk
Facebook
Newsletter
Newsletter spes.org.pl

Na podany przez Ciebie adres mailowy przesyłać będziemy najnowsze informacje - zostań w kontakcie!

Możesz pomóc
Możesz pomóc

Włącz się w pomaganie. Osoby niepełnosprawne, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej czekają na Twój gest. Szczegółowe informacje w dziale MOŻESZ POMÓC