Pomoc społeczna najczęściej kojarzy się udzielaniem wsparcia finansowego. Jednak osoby, które zwracają się do państwowych instytucji pomocowych mogą skorzystać z również innych form wsparcia, z tak zwanych świadczeń niepieniężnych. W zależności od tego, czego dotyczy trudna sytuacja życiowa, której sami nie jesteśmy w stanie przezwyciężyć ośrodek pomocy społecznej może zaproponować na przykład pomoc rzeczową, pomoc psychologiczną, pomoc prawną, wsparcie asystenta rodziny, czy udzielić schronienia.
Pomoc w kryzysie życiowym
W każdym powiecie powinien funkcjonować ośrodek interwencji kryzysowej. Placówki te udzielają pomocy psychologicznej i prawnej osobom, które znalazły się w jakiejkolwiek sytuacji kryzysowej. Pomoc ta może również polegać na udzieleniu schronienia (np. w przypadkach przemocy w rodzinie).
Pomoc dla osób bezdomnych
Każda gmina jest zobowiązana zapewnić schronienie, posiłek i niezbędne ubranie osobie potrzebującej. Osoba bezdomna może zostać objęta indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności, który powinien uwzględniać jej sytuację oraz zapewniać szczególne wspieranie osoby aktywnie uczestniczącej w wychodzeniu z bezdomności. Program, stosownie do potrzeb osoby, która ma być nim objęta, może uwzględniać wszelkie środki pomocy, którymi dysponuje ośrodek realizujący program. Osoba bezdomna objęta programem wychodzenia z bezdomności korzysta ze świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach określonych w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Pomoc rzeczowa: odzież i posiłki
Przyznanie niezbędnego ubrania następuje przez dostarczenie potrzebującej osobie lub rodzinie: bielizny, odzieży i obuwia odpowiednich do jej indywidualnych właściwości oraz pory roku. Pomoc doraźna albo okresowa w postaci jednego gorącego posiłku dziennie przysługuje osobie, która własnym staraniem nie może go sobie zapewnić.
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.