Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Dynowska Agnieszka

Pojawienie się Agnieszki na świecie postawiło rodziców w nowej, jakże trudnej sytuacji. Poród był skomplikowany i w wyniku uszkodzenia okołoporodowego Agnieszka urodziła się z porażeniem mózgowym, założono jej tracheostomię oraz sondę do podawania pokarmu prosto do żołądka. 

Od tamtej pory potrzebuje nieustannej opieki, czuwania praktycznie przez całą dobę, częstego odsysania wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Tę czynność trzeba wykonywać dość często co około 10 minut. Potrzebny jest ssak medyczny, do którego podłączona jest cienka rurka. Rurkę wkłada się przez otwór w tchawicy (tracheostomię) by ssak niczym odkurzacz mógł wyciągnąć nadmiar śluzu. Nie jest to przyjemne dla córki, jak również samo wykonanie wymaga wprawy. I odwagi, bo w domu tylko mama opanowała tę sztukę i oprócz pielęgniarki i lekarza stała się specjalistą w tej kwestii. 

Zaledwie rok po Agnieszce na świecie pojawił się Marek. U chłopca zdiagnozowano autyzm. Rodzice po raz kolejny zostali wystawieni na próbę, z której wyszli zwycięsko. Czteroosobowa rodzina każdego dnia stawia czoła wyzwaniom jakie niesie codzienność. Z jednej pensji (tata pracował) nie było łatwo utrzymać rodzinę, opłacić leczenie i rehabilitację Agnieszki oraz terapię syna. 

Dwupokojowe mieszkanie na jednym z łódzkich blokowisk z czasem, gdy dzieci podrosły, stało się zbyt ciasne. Każde z dzieci ze względu na specyfikę swojej niepełnosprawności powinno mieć swój pokój. Jednak największy kłopot sprawiało rodzinie korzystanie z łazienki, której połowę powierzchni zajmowała wanna. W 2016 roku dofinansowaliśmy remont łazienki, podłóg i drzwi.  Wanna została zastąpiona bezbrodzikowym prysznicem, pod który można wjechać nawet wózkiem. Ponadto wspieramy rodzinę w bieżących sprawach związanych z opieką nad Agnieszką. 

O Agnieszce w aktualnościach: Kolejny remont u stypendystów

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.pl

Drogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!

agnieszka

łazienka w domu Agnieszki Dynowskiejłazienka w domu Agnieszki Dynowskiej

Co już zrobiliśmy

w latach 
2013/2014
  • 700 zł comiesięczne stypendium i karty do aptek
w latach
2014/2015
  • 600 zł comiesięczne karty do aptek 
w latach 
2015/2016
  • 600 zł miesięcznie na zakup potrzebnych leków i środków pomocniczych w aptece
  • 850 zł częściowa odpłatność za udział w turnusie rehabilitacyjnym
  • 3000 zł zakup niezbędnego sprzętu AGD
  • zorganizowanie bezpłatnych konsultacji ze specjalistą od zatrudnienia w Ośrodku Caritas dla taty Agnieszki
w latach
2016/2017
  • 16.500 zł remont łazienki, wymiana podłóg i drzwi w mieszkaniu
w latach
2017/2018
  • 500 zł comiesięczne stypendium
  • ​1.800 zł zakup ssaka medycznego z torbą