Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Pieczara Kamil

Kamil wraz z rodzicami i bratem mieszka w Krakowie. Większość czasu spędza w specjalnym siedzisku lub w łóżku rehabilitacyjnym. Sprzęty zajmują bardzo dużo miejsca w pokoju – w jednopokojowym mieszkaniu.

Ciężki stan kliniczny dziecka wynika z posiadanej od urodzenia wady genetycznej (Ring 22), dziecięcego porażenia mózgowego oraz niepełnosprawności intelektualnej w stopniu głębokim. Gdy spotkaliśmy się z Kamilem miał na bluzie wizerunek najbardziej znanego polskiego piłkarza, w geście zwycięstwa oczywiście. Trochę to kontrastowało ze smutną miną chłopca. Miał słabszy dzień, co objawiało się zmiennym nastrojem. Mama, pani Edyta przygotowała posiłek. Na blacie położyła cztery duże strzykawki z fioletowymi tłokami. Ich zawartość to specjalna dieta wysokokaloryczna w płynie, którą aplikuje się przez sondę prosto do żołądka. Jedna strzykawka, druga, trzecia… Otwór w brzuchu, przez który wpuszczony jest zgłębnik łatwo ulega infekcji. - Niezbędna jest codzienna pielęgnacja i dezynfekowanie wrażliwych miejsc – opowiada mama, czule przytulając syna. 

W mieszkaniu jest bardzo mała łazienka. Śmiało można powiedzieć, że nie jest przystosowana nawet do pełnosprawnej osoby. Rodzice są zdeterminowani i szukają wszelkich sposobów, aby zmienić miejsce zamieszkania. Tata pracuje, jest jednak jedynym żywicielem rodziny, a przy tak dużych kosztach leczenia syna nie starcza środków na oszczędzanie. Mają jednak siebie, wspierają się i kochają. Każdego dnia od nowa stawiają czoła chorobie syna i niełatwej codzienności. Wspieramy rodzinę poprzez stypendium oraz w poszukiwaniu nowego mieszkania. 

O Kamilu w prasie: Nic ponad siły

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!

kamilKamilKamil z bratem

Co już zrobiliśmy

w latach
2013/2014
  • 3000 zł dofinansowanie do zajęć dla dziecka w niepublicznym przedszkolu
  • 200 zł comiesięczne stypendium
w latach
2014/2015
  • 400 zł comiesięczne stypendium
  • 1000 zł spłata pozostałych rat kredytu
w latach
2015/2016 
  • 700 zł comiesięczne stypendium
w latach
2016/2017
  • 700 zł comiesięczne stypendium
w latach
2017/2018
  • 9600 zł spłata zadłużenia kredytowego

w latach
2018/2019

  • 500 zł comiesięczne stypendium
  • 2.170,80 zł wymiana okna balkonowego
w latach
2019/2020
  • 500 zł comiesięczne stypendium
Łącznie: 51.770,80 zł