Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Łaptuta Michał

Michał miał nieszczęśliwy wypadek w 2007 roku. Bawił się na podwórku. Niespodziewanie wpadł do oczka wodnego. Niestety w wyniku wypadku, doszło do zatrzymania oddechu i krążenia. Chłopczyk znalazł się w ciężkim stanie klinicznym. Wspólnie z rodzicami i dwójką braci dzielnie walczy o każdy kolejny dzień. 

Skutkiem wypadku było ciężkie niedotlenienie mózgu i uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Z tego powodu Michał ma ataki padaczki i porażenie czterokończynowe z silnym spastycznym napięciem mięśni. Chłopczyk nie mówi. Oddycha przez rurkę tracheostomijną.  Obce mu jest to, co dla większości ludzi zdaje się być naturalne, normalne, a przez to prawie niezauważalne, mianowicie – oddychanie pełną piersią. Do tego, Michał żywiony jest przez rurkę wprowadzoną wprost do żołądka. 
 
Rodzina mieszka i prowadzi gospodarstwo rolne w Poczałkowie w woj. kujawsko-pomorskim. Żyją z rolnictwa. Jest ciężko, bo produkcja nie zawsze przynosi oczekiwane zyski, a leczenie i rehabilitacja dziecka pochłaniają ogromne pieniądze. Zaraz po wypadku, rodzice Michała popadli w długi, gdyż wszystkie oszczędności przeznaczyli na leczenie dziecka. Kolejnym utrudnieniem jest brak wsparcia hospicjum. Jak się okazało Michał jest w zbyt dobrym stanie, by mógł być zakwalifikowany do opieki hospicyjnej. Oznacza to, że rodzina jest pozbawiona systematycznego i specjalistycznego wsparcia pięlęgniarki i lekarza. 
 
Mimo trudności nie poddają się. Pani Ewelina i Pan Maciej, marzą, aby Michał był zdrowy. W obliczu tego największego marzenia, mają też kilka mniejszych: pieniądze na leczenie, spłata zadłużenia, naprawa dachu, rozwój gospodarstwa. Tata Michała wziął dodatkową pracę i przewozi zwierzęta. W tym kierunku podnosi także kwalifikacje zawodowe. A my go w tych działaniach wspieramy, bo to inwestycja w całą rodziną. Pomagamy rodzinie także w formie comiesięcznego stypendium oraz spłacie zadłużeń. 
 

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!

Michał Łaptuta

Co zrobiliśmy

w latach
2018/2019
  • 5.000 zł spłata zadłużenia
  • 6.300 zł opłata za kursy: na prawo jazdy kat. C, CE, kurs kwalifikacji 
  • 6.000 zł opłata za nawóz rolniczy
  • 800 zł comiesięczne stypendium 
w latach
2019/2020
  • 11745 zł opłata za nawóz rolniczy
  • 800 zł comiesięczne stypendium
w latach
2020/2021
  • 2.000 zł comiesięczne stypendium
Łącznie: 64.245 zł (na dzień 31.12.2020 r.)