Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES

Kumięga Paulina

Paulinka wraz z dwójką rodzeństwa i rodzicami mieszka we wsi Lubcza na Pogórzu Karpackim. Niewielki dom położony jest z dala od głównej drogi. 

Poznaliśmy się w 2014 roku. Pan Andrzej, tata Paulinki oprowadził nas po swoim gospodarstwie, w którym hoduje bydło. Pracuje w polu i przy zwierzętach od rana do nocy. Marzy o nowym traktorze i modernizacji budynków gospodarczych. 

Paulinka cierpi na dzięcięce porażenie mózgowe i jest niewydolna oddechowo, co powoduje że musi korzystać z respiratora na stałe. Od dłuższego czasu ma odwrócony tryb czuwania i snu. Z tego powodu wzmożonej uwagi rodziców i pielęgnacji potrzebuje także w nocy. Brat Pauliny, Krzysiu uwielbia bawić się swoim kolorowym traktorem zbudowanym z klocków Lego. Na pytanie czy będzie rolnikiem tak jak tata, potakuje z dumą. A ma być z kogo dumny, bo tata, pan Andrzej, który jest jedynym żywicielem rodziny, prowadzi gospodarstwo w pojedynkę. Jak to jest możliwe – pytamy, nie dowierzając.  – A jakie mam inne wyjście – odpowiada pan Andrzej uśmiechając się skromnie. Leczenie ciężko chorej córeczki pochłania wszystkie pieniądze i brakuje środków na to, aby zatrudnić dodatkowych pracowników. 

Mama, pani Ewelina, czuwa przy Paulince, prowadzi dom i opiekuje się ciężko chorym dziadkiem. Pomimo codziennego zapracowania oboje są bardzo pogodni i serdeczni. W ich słowach nie słychać uskarżania się. Taka postawa zmusza do refleksji nad własnym życiem. Rodzina ma wiele potrzeb, a jej największym marzeniem było wyremontowanie domu, zwłaszcza kuchni i łazienki. Wsparliśmy rodzinę w pozyskaniu dofinansowania z PFRON na remont łazienki i sfinansowaliśmy wkład własny rodziny. Całkowicie pokryliśmy koszty prac remontowych wykonanych w kuchni, w której trzeba było usunąć piec kaflowy, wymienić podłogi, szafki, pomalować ściany. Kuchnia jest teraz nie tylko nowa, ale także przestronna, co ułatwia przemieszczanie się w niej z Paulinką.

WPŁACAM DARdla-dzieci.org.plDrogi Czytelniku! Prosimy Cię o wpłatę kilkuzłotowej darowizny oraz przekazanie 1% podatku na sfinansowanie stypendiów przekazywanych przez nasze Stowarzyszenie dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym. Dziękujemy!

Paulina Kumięga z bratemPaulina

kuchnia w trakcie remontukuchnia po remonciekuchnia przed remontemłazienka po remonciełazienka przed remontem

Co już zrobiliśmy

 w latach 
2014/2015
  • 600 zł comiesięczne stypendium
  • 2.500 zł opłacenie dodatkowej rehabilitacji
  • 4.600 zł remont łazienki, likwidacja barier architektonicznych
  • 800 zł karty do aptek
w latach 
2015/2016
  • 600 zł comiesięczne stypendium
  • 1.400 zł zakup sprzętu AGD
w latach
2016/2017
  • 25.000 zł remont kuchni, likwidacja barier architektonicznych
w latach
2017/2018
  • 600 zł comiesięczne stypendium
  • ​7.400 zł częściowa spłata kredytu