Aktualizacja poradnika "Twoje Prawa" (2005-03-31)
W dniu 31.03.2005 r. wykonaliśmy aktualizację poradnika "Twoje Prawa", który w naszej ocenie uwzględnia stan prawny na dzień 31.03.2005 r.
Zakres zmian:
Lokale
Nowelizacja Kodeksu Postępowania Cywilnego wprowadziła zakaz tak zwanej eksmisji „na bruk”. Komornik, który dokonuje eksmisji musi się wstrzymać z nią do czasu, gdy gmina nie wskaże tymczasowego pomieszczenia lub osoba eksmitowana sama nie znajdzie takiego pomieszczenia.
Renty
Rozporządzenia ministra polityki społecznej z dnia 31 grudnia 2004 roku wprowadza możliwość ubiegania się o zwrot nakładów poniesionych na podróż z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem osoby ubiegającej się o rentę lub inne świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz osoby towarzyszącej, jeśli stan zdrowia chorego wymaga opieki innej osoby w czasie podróży. Zwrot następuje na podstawie winsoku, do którego dołącza się bilety lub rachunki.
Edukacja
Sejm znowelizował ustawę o szkolnictwie wyższym i przywrócił specjalne stypendia dla studentów niepełnosprawnych. Do tej pory pomoc finansowa mógł otrzymać tylko ten student niepełnosprawny, który spełniała warunki do uzyskania stypendium socjalnego (dochód netto na osobę w rodzinie nie wyższy niż 569 zł.). Obecnie pomoc materialna dla studentów niepełnosprawnych nie jest uzależniona od dochodu, a warunkiem jej otrzymania jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub o orzeczenia o niezdolności do pracy wydanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Komisję ds. Inwalidztwa i Zatrudnienia.
Programy PFRON
Od 1 stycznia 2005 roku pogram "Student" jest realizowany w nowej formie. Rozszerzono listę osób, mogących ubiegać się o dofinansowanie. Aktualnie są to nie tylko studenci studiów magisterskich, ale również: podyplomowych, doktoranckich, słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych, kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych, uczniowie szkół policealnych oraz studenci uczelni zagranicznych lub odbywający staż zawodowy za granicą w ramach programów Unii Europejskiej.
Transport
Dodano informacje o możliwości korzystania z ulgowych przejazdów przez polskich obywateli studiujących za granicą. Obywatele polscy którzy nie ukończyli 26 lat, studiujący za granicą, mają prawo do korzystania z ulgi 37 % przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych. Dokumentami poświadczającymi uprawnienie są: legitymacja studencka, wydana przez polską szkołę wyższą orazmiędzynarodowa legitymacja studencka International Student Identity Card (ISIC), okazywana wraz z legitymacją studencką uczelni zagranicznej oraz dowodem osobistym lub innym dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.
Rehabilitacja i leczenie
Dodano informacje o Pielęgniarskiej Opiece Długoterminowej. Usługa ta jest realizowana nieodpłatnie wobec osób ubezpieczonych przez placówki służby zdrowia i polega na opiece nad obłożnie i przewlekle chorymi przebywającymi w domu, którzy ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają udzielania systematycznych świadczeń pielęgniarskich. Ta forma pomocy może by uzupełnieniem lub alternatywą dla usług opiekuńczych świadczonych przez ośrodki pomocy społecznej.