Aktualizacja poradnika Twoje Prawa z dnia 1 marca 2019 r. uwzględnia w naszej ocenie obecny stan prawny.
Ochrona rodzicielstwa (nowy dział)
W nowym dziale informujemy jakie rodzaje pomocy, jakie uprawnienia i świadczenia przysługują w związku z rodzicielstwem. Powstał on jako uzupełnienie treści, które są już dostępne w innych miejscach Poradnika, a inspiracją niniejszego opracowania są problemy zgłaszających się do nas samotnych rodziców. Publikacja wiąże się również z wejściem w życie przepisów umożliwiających uprawnienie do emerytury dla matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci.
Emerytura Mama 4 plus
1 marca 2019 r. weszły w życie przepisy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym – wprowadzające do systemu prawnego tak zwaną emeryturę Mama 4 Plus lub inaczej emeryturę matczyną. Zgodnie z ustawą o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą się ubiegać matki, które osiągnęły wiek emerytalny 60 lat, a urodziły i wychowały przynajmniej czworo dzieci. Świadczenie będzie przysługiwało także ojcom czworga dzieci po osiągnięciu 65 lat, ale wyłącznie wtedy, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła.
Nowe świadczenie będzie miało dwa warianty:
- Świadczenie przysługiwać będzie w wysokości najniższej emerytury, tj. 1 100 zł brutto matkom, które nie mają obecnie prawa do emerytury.
- Świadczenie będzie przysługiwać w wysokości wyrównania do najniższej emerytury, gdy pobierana już emerytura jest niższa od najniższej emerytury.
Świadczenia wypadkowe (nowy dział)
Ponieważ w naszej praktyce do Ośrodka Poradnictwa SPES stale zgłaszają się osoby ubiegające się o świadczenia wypadkowe, najczęściej o rentę z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową utworzyliśmy nowy dział, w którym informujemy o świadczeniach wypłacanych przez ZUS osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu i procedurach z tym związanych.
Copyright © SPES 1999 - 2024. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Żaden fragment utworów i informacji zamieszczonych na stronach serwisu "Twoje Prawa" nie może być: rozpowszechniany, udostępniany publicznie, publikowany, kopiowany, reprodukowany, bez względu na formę oraz cel (odpłatnie lub nieodpłatnie), bez pisemnej zgody Stowarzyszenia SPES.